V jaké lhůtě musí odsouzený nahradit způsobenou škodu?

Pokud je trestním příkazem uložena obviněnému povinnost uhradit poškozenému určitou finanční částku a není uvedena lhůta do kdy, za jak dlouhou dobu po nabytí PM je obviněný povinen tuto částku uhradit. Děkuji za vaši odpověď

V odsuzujícím rozsudku či trestním příkazu lze podle § 228 odst. 1 trestního řádu uložit obviněnému, aby nahradil poškozenému škodu způsobenou trestným činem, pokud se poškozený řádně a včas připojil k trestnímu stíhání s požadavkem na náhradu škody.

číst celé ...      

Odvolání a další opravné prostředky v trestním řízení

Proti naprosté většině rozhodnutí soudu či jiných orgánů činných v trestním řízení lze podat opravný prostředek. Opravné prostředky dělíme na řádné, mezi něž patří odvolání, stížnost a odpor, a mimořádné, kam řadíme obnovu řízení, dovolání a stížnost pro porušení zákona.

číst celé ...      

Nahlížení do spisu

Každý, koho se týká trestní řízení v dané konkrétní věci má právo nahlížet do spisu, který je o této trestní věci veden. Konkrétně tedy má právo do spisu nahlížet … 

číst celé ...      

Jak je to s nahlížením do spisu?

Dobrý den, dostal jsem neprávem obvinění s pojistného podvodu. Jsem předvolán jako obviněný. Můžu napřed nahlédnout do spisu, prostudovat si ho popř.okopírovat něž začnu dále vypovídat?

Jako obviněný máte právo nahlížet do spisu a činit si z něj výpisy či si pořídit na své náklady kopii spisu nebo jeho části. Toto však platí bezvýhradně až v řízení před soudem.

číst celé ...      

Náhrada škody dle rozsudku

Obžalovaný byl odsouzen k podmíněnému trestu (neodvolal se), ale rozsudek mu nebyl doručen v písemné formě. Musí být odsouzenému rozsudek doručen? Pokud ano, tak v jaké lhůtě a od kdy rozsudek nabývá právní moci (tzn. od jakého data běží podmínka)? Musí rozsudek obsahovat podmínky, které má obžalovaný splnit? Odsouzený způsobil svým jednáním bagatelní škodu (v řádu stovek Kč), soudce mu doporučil (nepřikázal) škodu nahradit. Poškozený ale náhradu nepožaduje a nechce se svého nároku zříci písemně. Vyplývá z toho pro odsouzeného nějaké nebezpečí (nedodržení podmínek)?  

číst celé ...      

Jaká mám práva jako matka zneužitého dítěte?

Podala jsem trestní oznámení na p….,byl obžalovaný z pohlavního zneužívání a morální ujmy.synovi je sedm roků.Proběhlo hlavní líčení kdy jsem vystupovala ve věci jako svědek.Jsem zároveň zákonný zástupce poškozeného(syna),nebo se to v tomto případě tak nebere?Můžu nahlédnout do spisu? mam právo vědět o dalším líčení,případně se ho účastnit,být přítomna v jednací síni?nebo kde se můžu blíže informovat?

Jestliže obviněný není k vám a synovi v příbuzenském poměru, můžete syna zastupovat jako zákonná zástupkyně.V podobných případech, kdy údajným pachatelem je rodič a poškozeným jeho dítě, nemůže druhý rodič dítěte vystupovat jako zákonný zástupce pro možný konflikt zájmů.

číst celé ...