Ve svém prohlížeči zřejmě máte nainstalován doplněk blokující zobrazování reklam (Adblock apod.). Na těchto stránkách vám odborníci na trestní právo poskytují zdarma informace, za které byste u advokáta zaplatili několik set nebo i několik tisíc korun. Samotné technické zajištění provozu těchto stránek však zdarma není. Jediným zdrojem, z něhož je provoz financován, je příjem z kliknutí na reklamu. Nenutíme vás na reklamu klikat, ale budeme rádi, pokud při zobrazování našich stránek blokování reklamy vypnete. Většina reklam zobrazovaných na našich stránkách navíc odkazuje na stránky, které by se vám, pokud máte právní problém, mohly hodit. Jestliže blokování reklam pro tento web vypnete, stačí obnovit tuto stránku (např. klávesou F5), čímž vám celé naše stránky budou plně k dispozici. Děkujeme. Pokud se vám toto upozornění zobrazuje přesto, že nemáte nastaveno blokování reklam, informujte nás o tom prosím na naší adrese info@trestni-rizeni.com

Podmíněný trestJedná se o trest odnětí svobody, jehož výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. To znamená, že odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě. Soud ale jeho chování v průběhu zkušební doby sleduje. Pokud odsouzený nevede řádný život, tedy dopustí se další trestné činnosti nebo přestupku, rozhodne soud, že odsouzený původně podmíněně odložený trest vykoná, a zařadí jej do příslušné věznice.

Při uložení podmíněného trestu soud může stanovit i zvláštní podmínky (nejčastěji se jedná o povinnosti nahradit škodu, platit řádně výživné pro děti apod.). Pokud odsouzený tyto podmínky nesplní, soud opět rozhodne o nařízení výkonu trestu do příslušné věznice, a to i tehdy, pokud odsouzený jinak ve zkušební době žil řádně. Podmíněně odložit lze tresty odnětí svobody do tří let, zkušební dobu soud stanovuje v rozmezí jednoho roku až pěti let. 

V rámci zkušební doby podmíněného odsouzení může soud obviněnému uložit i to, aby se podroboval dohledu probačního úředníka. Pokud podmíněně odsouzený nebude plnit podmínky uloženého dohledu, je to opět důvodem k přeměně podmíněného trestu na nepodmíněný trest odnětí svobody.

Leták, ve kterém jsou formou odpovědí na otázky popsány základní charakteristiky dohledu v rámci podmíněného trestu odnětí svobody, jakož i práva a povinnosti odsouzeného, si můžete stáhnout zde. Původcem letáku je Probační a mediační služba ČR.

Blíže k otázkám trestu viz Systém trestů.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: