Podmíněný trest


Jedná se o trest odnětí svobody, jehož výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. To znamená, že odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě. Soud ale jeho chování v průběhu zkušební doby sleduje. Pokud odsouzený nevede řádný život, tedy dopustí se další trestné činnosti nebo přestupku, rozhodne soud, že odsouzený původně podmíněně odložený trest vykoná, a zařadí jej do příslušné věznice.

Při uložení podmíněného trestu soud může stanovit i zvláštní podmínky (nejčastěji se jedná o povinnosti nahradit škodu, platit řádně výživné pro děti apod.). Pokud odsouzený tyto podmínky nesplní, soud opět rozhodne o nařízení výkonu trestu do příslušné věznice, a to i tehdy, pokud odsouzený jinak ve zkušební době žil řádně. Podmíněně odložit lze tresty odnětí svobody do tří let, zkušební dobu soud stanovuje v rozmezí jednoho roku až pěti let. 

V rámci zkušební doby podmíněného odsouzení může soud obviněnému uložit i to, aby se podroboval dohledu probačního úředníka. Pokud podmíněně odsouzený nebude plnit podmínky uloženého dohledu, je to opět důvodem k přeměně podmíněného trestu na nepodmíněný trest odnětí svobody.

Leták, ve kterém jsou formou odpovědí na otázky popsány základní charakteristiky dohledu v rámci podmíněného trestu odnětí svobody, jakož i práva a povinnosti odsouzeného, si můžete stáhnout zde. Původcem letáku je Probační a mediační služba ČR.

Blíže k otázkám trestu viz Systém trestů.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: