V podmínce jsem nahradila škodu – můžu žádat o zrušení podmínky?


Dobry den…jaka je moznost mam podminku na 3 roky + uhrazeni skody..jsem odsouzena za uverovy podvod..Dluh je uhrazen podminky zbyva jeste 1,5roku mohu zadat o zruseni trestu.Dekuji  

Podmíněný trest, respektive délku zkušební doby nelze nijak zkrátit. Podmíněný trest totiž není trestem jako takovým, ale v podstatě pouze pohrůžkou trestu.  To, že jste nahradila škodu způsobenou trestným činem, je v pořádku, tím jste splnila podmínku, která vám byla uložena. Pokud byste to neudělala, bylo by to důvodem k přeměně na nepodmíněný trest odnětí svobody.

Mělo by být absolutní samozřejmostí, že pachatel, který trestným činem někomu způsobil škodu, tuto škodu nahradí. Jestliže soud někomu ukládá podmíněný trest, říká mu tím, že ho vlastně považuje ještě za celkem slušného člověka, což by měl prokázat právě během zkušební doby. Pokud pachatel škodu nenahradí, není slušným člověkem a patří do vězení.

Teď již tedy stačí jen to, abyste až do konce zkušební doby vedla řádný život, zejména byste se neměla dopustit dalšího trestného činu. Pokud se vám to povede, soud rozhodne o tom, že jste se ve zkušební době osvědčila a vaše odsouzení (pokud vám nebyl vedle podmíněného trestu odnětí svobody uložen i jiný , např. peněžitý, trest) se již nebude uvádět ve výpisu z rejstříku trestů.

Dobrý den , byl jsem podmíněně odsouzen na 10 měsíců s odkladem na 2 roky a dle rozsudku mám cituji : DLE SVÝCH SIL UHRADIL ZPŮSOBENOU ŠKODU. Dluh pravidelně splácím každý měsíc . Bohužel částka je vysoká a tak během dvou let splácení budu teprve v půlce . Hrozí mi tímto ,že i když řádně splácím bude mi trest změněn na nepodmíněný. Děkuji

Po skončení zkušební doby bude soud zkoumat i to, zda jste splnil podmínku nahradit škodu. Pokud škodu budete mít uhrazenu jen zčásti, bude zkoumat, zda jste udělal opravdu vše, co jste mohl. Pokud škodu pravidelně splácíte po částkách, které jsou ve vašich možnostech a nemůžete splácet víc, bude to považovat za splnění podmínky a rozhodne o vašem osvědčení, případně může i zkušební dobu prodloužit. Pokud ale dojde k závěru, že splácíte málo, ačkoliv jsou vaše poměry takové, že byste mohl platit i více, může v krajním případě rozhodnout o přeměněně podmíněného trestu odnětí svobody na nepodmíněný. Občas se najdou takoví chytráci, kteří tvrdí, že nemohou splatit celý dluh, protože musejí platit leasing na auto a podobně a přitom si to auto pořídili až po svém odsouzení. Takoví poté na své nové auto vzpomínají ve vězení.

Byl jsem podmíněně odsouzen za §250 odst. 1,2; §247 odst 1a,b; §238 odst. 1,2 tr. zák a byla mi určena náhrada škody ve výši 40000Kč. Podmínka na 18 měs./1 rok vazby. Lze soud požádat o prodloužení zk. lhůty kvůli souběžné exekuci na plat ? Podmínka již dobíhá a mně nezbývá hotovost na hrazení škody.

Zkušební doba podmíněného odsouzení může být ve zvláštních případech i prodloužena. Prodloužení může být nejvýše o dva roky a celková doba zkušební doby po prodloužení nesmí přesáhnou 5 let. Pokud jste ve zkušební době vedl řádný život a vaším jediným prohřeškem je to, že jste nenahradil škodu způsobenou trestným činem, mohlo by prodloužení zkušební doby přicházet v úvahu. Soudu ale budete muset doložit, že jste udělal vše proto, abyste škodu hradit mohl a že jste ji nehradil jen proto, že po exekuci vám nezbyly na placení žádné prostředky. Zároveň byste měl soudu navrhnout, jak se s náhradou škody chcete vypořádat do budoucna. Pokud soud bude vidět váš skutečný zájem (i kdybyste měl škodu splácet po menších částkách) a bude zřejmé, že jste na uhrazení celé škody neměl dostatek prostředků, mohl by soud uvažovat o prodloužení zkušební doby. Pokud ale soud zjistí, že jste se na placení škody „vykašlal“, nemůžete počítat se žádnou shovívavostí.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: