Jak podat žádost o výpis z rejstříku trestů


Dobrý den, potřebovala bych informaci , zda je možno vyžádání výpisu z rejstříku trestů písemnou či elektronickou cestou. Zda-li ano , co proto mohu udělat. (16.8.2007)

Od 1.ledna 2008 se podstatně zjednodušilo vydávání výpisů z rejstříku trestů. Do konce roku 2007 musel každý žadatel buď čekat několik týdnů než mu bude výpis doručen poštou nebo musel dojet do sídla Rejstříku trestů v Praze nebo do některé z jeho poboček v Brně, Ostravě, Plzni, či Karlových Varech. 

Od 1.1. 2008 již nelze žádat o výpis z rejstříku trestů na okresních státních zastupitelstvích. Žádosti o výpis z rejstříku trestů dnes přijímají

  • všichni notáři,
  • krajské úřady,
  • obecní úřady,
  • městské úřady (ve velkých městech i úřady městských částí) a
  • zastupitelské úřady ČR cizině.

Nezáleží přitom na místě pobytu žadatele, žadatel si může vybrat k podání žádosti kterékoliv z výše uvedených míst. Využít může i kontaktní místa tzv. CzechPointu (jsou např i na většině pošt), kde kromě výpisu z rejstříku trestů můžete získat i další dokumenty. Není třeba vyplňovat žádnou písemnou žádost. Stačí, když se žadatel dostaví na některé z výše uvedených míst a osobním dokladem (nejlépe občanským průkazem) prokáže svou totožnost. Příslušný pracovník údaje žadatele vyplní přímo do počítače a žádost odešle prostřednictvím počítačové sítě. Obratem pak získá výpis, který vytiskne a předá žadateli. Za výpis se platí poplatek ve výši 100,- Kč (v budoucnu se výše poplatku může měnit, uváděný poplatek 100 Kč vychází ze stavu ke dni revize tohoto článku).

Získání výpisu z rejstříku trestů se tedy značně zjednodušilo. Pokud jde o odpověď na váš dotaz, je třeba konstatovat, že písemně (dopisem) o výpis z rejstříku trestů žádat nelze a nelze tak učinit ani elektronickou žádostí učiněnou přímo žadatelem, a to ani tehdy, vlastníte-li tzv. elektronický podpis.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: