Od kdy se počítá zkušební doba a doba zákazu činnosti?


brý den,byl jsem za nehodu v opilosti (2,5 promile) s lehkým zraněním odsouzen trestním příkazem k trestu odnětí svobody na 6 měsíců s podmíněným odkladem 12 měsíců a k zákazu vykonávaní činnosti (řízení) v délce 30 měsíců. Nikdy jsem nebyl trestně stíhán ani odsouzen. Je to můj první takovýto „úlet“. Chtěl bych se v této souvislosti zeptat, zda je nějaká šance na zmírnění trestu v odvolacím řízením, resp.zda má vůbec smysl se odvolávat. Zároveň bych se chtěl zeptat zda se do těch 12 měsíců zkušební doby podmíněného odkladu započítává doba až od nabytí právní moci rozsudku nebo doba od nehody a zda totéž platí i pro uložených 30 měsíců zákazu řízení, tj.jestli se započítává doba od kdy nehody, kdy mi policisté ŘP odebrali. Děkuji moc za odpověď 

Vzhledem k tomu, jak jste své jednání popsal, předpokládám, že jste byl odsouzen za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 201 odst. 1,2 písm. c) trestního zákona. Za tento trestný čin je možno uložit trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců a 3 let. Nevím, jaké polehčující okolnosti vedly soud, že vám uložil pouze podmíněný trest odnětí svobody na 6 měsíců se zkušební dobou jednoho roku, vzhledem k intenzitě vaší opilosti (2,5 promile je opravdu hodně, to nejsou dvě piva) bych očekával trest přísnější. Šest měsíců odnětí svobody je tedy nejnižší možný trest a i zkušební doba 12 měsíců je nejkratší možná. Takže pokud jde o trest odnětí svobody, považuji ho za spíše mírný. Pokud jde o zákaz řízení na 30 měsíců, ani tento trest rozhodně při míře vaší opilosti a skutečnosti, že jste způsobil nehodu, není nijak nepřiměřeně přísný (zákon u možňuje uložit tento trest na dobu jednoho roku až deseti let). Odpor proti trestnímu příkazu si samozřejmě můžete podat, musíte ale počítat s tím, že následující rozsudek by nemusel nutně být pro vás příznivější, soud by vám mohl uložit i přísnější trest než jaký vám byl uložen trestním příkazem.

Zkušební doba podmíněného odsouzení běží od právní moci trestního příkazu (případně rozsudku), nikoliv tedy od doby spáchání trestného činu. I trest zákazu činnosti běží od právní moci odsuzujícího rozhodnutí. Pokud vám však v souvislosti s trestným činem, za nějž jste byl odsouzen, bylo zakázáno řízení již dříve, započítá se vám i do doby výkonu trestu doba, kdy jste skutečně nesměl činnost vykonávat, tedy v daném případě od okamžiku, kdy vám byl řidičský průkaz odebrán policisty.

 

Dobry den, ridil jsem pod vlivem alkoholu a byl mi udelen trest zákaz rizeni na rok a na rok podminka. Chtel bych se zeptat od kdy je trest platny a od kdy zakaz plati. Dale jestli mi jeste muze prijit nejaky trest. Myslim treba pokuta. V krvi jsem mel 1,6promile alkoholu. Jeste by me zajimalo kdy mi bude odebran ridicsky prukaz, protoze ho mam stale u sebe. Dekuji 

Na otázky týkající se počátku trestu je odpovězeno výše. Jestliže vám řidičský průkaz nebyl odebrán přímo policií na místě, počíná vám trest zákazu řízení běžet právní mocí rozsudku nebo trestního příkazu, kterým jste byl odsouzen. Nezáleží na tom, že vám ještě řidičský průkaz nebyl odebrán, důležitá je právní moc rozsudku. Pokud byste řídil, bude to posuzováno jako trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí. Do pěti pracovních dnů od právní moci rozsudku či trestního příkazu, jímž vám byl uložen zákaz řízení, jste povinen odevzdat řidičský průkaz příslušnému pověřenému obecnímu úřadu s rozšířenou pravomocí. Žádný další trest vám již za toto jednání být uložen nemůže, budete muset pouze zaplatit náklady trestního řízení. Pokud věc byla skončena trestním příkazem, činí náklady v současné době 2.000,- Kč, bylo-li rozhodováno rozsudkem, jedná se o 4.000,- Kč. Pokud ve věci byl podáván znalecký posudek jedním znalcem, zvyšuje se částka nákladů řízení o 3.800,- Kč, byli-li znalci dva nebo více, zvyšují se náklady o 7.000,- Kč. Nejméně tedy státu zaplatíte 2.000,- Kč, nejvíce 11.000,- Kč.

Dobry den.Byl mi udelen trest 100 hodin verejne prospesnych praci a zakaz rizeni vsech motorovych vozidel po dobu 18 mesicu.Uz tomu bude rok a stale mi nebylo narizeno verejne prace vykonavat jelikoz okresni sound v miste bydliste neobdrzel oznameni ze tyto hodiny mam vykonavat.Proto se chci zeptat.Bude mi navraceno ridicske opravneni po uplynuti doby zakazu rizeni i kdyz nebudu mit tyto hodiny odpracovany? Dekuji

Zákaz činnosti i obecně prospěšné práce jsou dva samostatné na sobě nezávislé tresty. Pokud uplyne celá doba trestu zákazu činnosti, budete moci řídit, i když v té době ještě nebudete mít vykonány všechny obecně prospěšné práce.

Dobrý den, bylo mi v srpnu naměřeno 0,5 promile a v listopadu mi přišlo rozhodnutí půl roku bez ŘP a 11tis. pokuta.Nesouhlasil jsem s výsledky a prací policie, tak jsem se odvolal, ale teď (únor) mi přišlo zamítnutí odvolání a potvrzení původního rozhodnutí, podle něhož nesmím od listopadu řídit.Ale v tom novém není nic o dalším postupu.Od kdy nesmím řídit,kdy rozsudek nabyl právní moci, kdy mám odevzdat ŘP atd…Mám se po tom pídit, nebo mám čekat na nějaký další dopis?Kdyby mě teď chytli za volantem, šlo by už o maření rozhodnutí?Od kdy se počítá ten zákaz?Díky za odpověď.

Zákaz se může počítat buď od doby, kdy vám byl zadržen řidičský průkaz, což ale zřejmě není váš případ, nebo od právní moci rozhodnutí o uloženém zákazu. Datum právní moci vám sdělí orgán, který rozhodnutí vydal. Pokud zákaz uložil soud a proběhlo odvolací řízení, je rozhodnutí v právní moci od okamžiku, kdy odvolací soud ve věci rozhodl (pokud tedy nevrátil věc k novému projednání soudu prvního stupně). Pokud se jednalo pouze o přestupek a věc se řešila jen ve správním řízení, nabude právní moci rozhodnutí odvolacího orgánu v okamžiku, kdy je vám toto rozhodnutí oznámeno, a to buď osobně při jednání úřadu nebo písemně. Řidičksý průkaz jste povinen odevzdat na městský úřad nejpozději do pěti pracovních dnů od právní moci rozsudku. I když ale řidičský průkaz budete mít stále u sebe, řídit nesmíte. Uložený zákaz nijak nesouvisí s držením řidičského průkazu. Pokud byste řídil, jednalo by se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí  a zcela jistě by vám byl uložen další zákaz řízení a některý z dalších trestů.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: