Právní moc rozsudku


Jestliže je rozsudek pravomocný, je závazný pro všechny a nelze jej již měnit (kromě výjimek na základě mimořádných opravných prostředků) . Rozsudek soudu prvního stupně je pravomocný tehdy, jestliže se všechny osoby, oprávněné podat odvolání, práva odvolání vzdaly nebo odvolání nepodaly v zákonem stanovené osmidenní lhůtě anebo již podané odvolání vzaly zpět. Jestliže proti rozsudku bylo podáno odvolání, které nebylo vzato zpět, je rozsudek soudu prvního stupně pravomocný okamžikem, kdy odvolací soud zamítne odvolání. 

Jestliže je rozhodnutí soudu jednou pravomocné, nelze s tím již nic dělat. Nic s tím nemůže udělat ani soud, který rozhodnutí vydal, pravomocné rozhodnutí měnit nelze. Jedinou možností je použití mimořádného opravného prostředku, což však není možné v každém případě a navíc k tomu jsou poměrně přísné podmínky.Pokud je rozsudek pravomocný, je zároveň vykonatelný. Jde-li tedy o odsuzující rozsudek, může být odsouzení vykazováno v rejstříku trestů odsouzeného, odsouzený je povinen podrobit se uloženému trestu či ochrannému opatření a musí nahradit škodu, bylo-li mu to rozsudkem uloženo. Pokud tyto povinnosti nesplní dobrovolně, budou vynuceny. To znamená, pokud odsouzený např. nenastoupí výkon trestu, dodá ho do příslušné věznice policie na žádost soudu, pokud nenahradí škodu, může poškozený podat návrh na exekuci proti odsouzenému.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: