Může poškozený k náhradě škody požadovat i úroky?


dobrý den, přítel má z rozhodnutí soudu z roku 2005 uhradit poskozenemu skodu.Zatim uhradil pouze cast. Ma pravo po nem poskozny pozadovt uroky z prodleni dle reposazeb, kdyz skoda a rozhodnuti o uhrade byli pred 29.4.2005, kdy tyto reposazby vstoupili v platnost…? Dekuji za odpověď  

Poškozený by samozřejmě mohl společně s náhradou škody požadovat i úroky z prodlení, a to podle právní úpravy platné v době prodlení (tzn. v sazbě odvozené dnes od reposazby, dříve od diskontní sazby). Pokud ovšem nebyla obžalovanému povinnost nahradit škodu včetně úroku trestním rozsudkem, nemůže poškozený na odsouzeném výroky vymáhat. Mohl by ale v občanskoprávním řízení podat samostatnou žalobu, kde by mohl samostatně požadovat úroky z prodlení z dlužné částky.

Pokud by tedy chtěl poškozený, aby škoda byla hrazena i s úroky z prodlení, je nejlepší, aby tyto úroky uplatnil již ve svém požadavku na náhradu škody v rámci trestního řízení. V současné době se úrok z prodlení stanovuje na základě repo sazby vyhlašované Českou národní bankou tak, že k této repo sazbě se přičte 7%. V době psaní tohoto článku činila repo sazba 3,75%, takže poškozený by mohl požadovat úrok z prodlení ve výši 10,75% ročně. Úrok může poškozený požadovat od okamžiku, kdy se obžalovaný dověděl o svém dluhu a o jeho výši, což může být od okamžiku, kdy mu bylo sděleno obvinění, případně od okamžiku, kdy byl seznámen se spisem, či kdy mu byla doručena obžaloba, nejpozději od okamžiku, kdy mu byl doručen trestní rozsudek.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: