Může odsouzený s návštěvou opustit věznici?


Ve vyhlášce ministerstva spravedlnosti § 52 jsem se dočetla, že odsouzenému ve věznici s dozorem může ředitel věznice jednou za měsíc povolit opustit věznici na dobu 24 hodin. Je to opravdu možné a jak se o to žádá. Děkuji.  

Ano, ředitel věznice opravdu může v souvislosti s návštěvou povolit vězni opuštění věznice, a to na dobu až 24 hodin. Je to v podstatě zároveň jeden z druhů kázeňských odměn. Takto lze povolit opuštění věznice jen odsouzeným ve věznici s dohledem, s dozorem a s ostrahou. Ve věznici se zvýšenou ostrahou toto možné není. O povolení opustit věznici vystaví ředitel věznice potvrzení, kde je vymezeno, na jakou dobu se povolení uděluje a kde všude se může odsouzený v té době zdržovat (nemůže tedy jít, kam se mu zachce). Ve věznici s dohledem a s dozorem může toto povolení být uděleno nejvíce jedenkrát měsíčně, ve věznici s ostrahou pouze jedenkrát za dva měsíce, ovšem pouze tehdy, je-li dán důvodný předpoklad, že toho odsouzený nezneužije. Jak je již výše uvedeno, povolení uděluje ředitel věznice, odsouzený o toto povolení žádá prostřednictvím zaměstnanců vězeňské služby v dané věznici.

Zákon o výkonu trestu odnětí svobody dokonce umožňuje řediteli věznice přerušit odsouzenému výkon trestu. Je to v podstatě nejvyšší možná kázeňská odměna, kterou lze uložit, jestliže odsouzený svým chováním a jednáním nebo příkladným činem projevuje odpovědný přístup k plnění stanovených povinností a spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu. Trest takto může být během jednoho kalendářního roku přerušen nejvýše na dvacet dní, přičemž tato doba se započítává do doby výkonu trestu odnětí svobody.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: