Může švagr proti mně odmítnout svědčit?

Dobrý večer. Můj dotaz je ohledně svědectví rodiného příslušníka. Švagr při vyšetřování na policii vypovídal a nevyužil práva nevypovídat. Ted má svědčit u soudu, ale nechce vypovídat. Má na to právo, nebo musí vypovídat když tak učinil na policii. A bude mít jeho výpověd na policii u soudu nějaký vliv? Děkuji

Jestli jsem to správně pochopil, švagr má vypovídat ve vaší trestní věci nebo ve věci nějakého svého blízkého příbuzného. V takovém případě může u soudu jako osoba blízká odmítnout výpověď, a to přesto, že na policii vypovídat neodmítl (k soudu se ale dostavit musí).

číst celé ...      

Může odsouzený s návštěvou opustit věznici?

Ve vyhlášce ministerstva spravedlnosti § 52 jsem se dočetla, že odsouzenému ve věznici s dozorem může ředitel věznice jednou za měsíc povolit opustit věznici na dobu 24 hodin. Je to opravdu možné a jak se o to žádá. Děkuji.  

Ano, ředitel věznice opravdu může v souvislosti s návštěvou povolit vězni opuštění věznice, a to na dobu až 24 hodin. Je to v podstatě zároveň jeden z druhů kázeňských odměn. Takto lze povolit opuštění věznice jen odsouzeným ve věznici s dohledem, s dozorem a s ostrahou. Ve věznici se zvýšenou ostrahou toto možné není.

číst celé ...      

Musím se jako poškozený dostavit k soudu?

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné při soudním řízení rozhodnout bez přítomnosti poškozeného ? Jedná se o trestný čin. Pokud si poškozený doručovanou zásilku o předvolání nevyzvedl, hrozí mu nějaká pokuta ? Děkuji za odpověď.  

Zásadně lze při hlavním líčení rozhodnout bez poškozeného. Poškozený má právo, nikoliv povinnost, se účastnit hlavního líčení, a pokud toho nevyužije, je to jeho věc.Poškození jsou traumatizováni nejen skutečností, že jsou to právě oni, komu bylo trestným činem ublíženo, ale i skutečností, že musejí, a třeba i opakovaně, přijít na policii a k soudu, což jim bezpochyby není příjemné. Na druhou stranu, jestli chtějí, aby pachatel byl usvědčen a potrestán, aby nemohl škodit dále, musejí se překonat a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.  Na druhou stranu, ten, kdo je v trestním řízení poškozeným, ve většině případů bývá i důležitým svědkem. Pokud tedy poškozený je k soudu předvolán zároveň jako svědek, je jeho povinností se dostavit. Pokud tak neučiní, vystavuje se nebezpečí uložení pořádkové pokuty do výše až 50.000,- Kč, která může být ukládána i opakovaně. Navíc vás soud může nechat předvést policií, takže kromě pokuty budete mít ještě ostudu mezi sousedy nebo spolupracovníky, záleží, kde si vás policisté vyzvednou. Pokud si poškozený zásilku nevyzvedl na poště, záleží další postup soudu zase na tom, zda poškozeného potřebuje vyslechnout jako svědka, či nikoliv. Pokud není třeba poškozeného vyslýchat, nenutí nic soud k tomu, aby se snažil nějak donutit poškozeného k vyzvednutí zásilky. Pokud si ovšem obsílku nepřevezme poškozený, kterého je třeba vyslechnout jako svědka, soud může opět za poškozeným poslat policisty a pokud dojde k závěru, že poškozený si zásilku nevyzvedl úmyslně, může mu opět být uložena výše uvedená pořádková pokuta.

číst celé ...      

Bránil jsem manželku a byl jsem obviněn

Při napadení manželky,kterou jsem bránil došlo k újmě na zdraví útočníka.Je správné,že jsem obviněn z ublížení na zdraví?  

Toto je problém nutné obrany, což je otázka, na kterou lze z obecného hlediska jen těžko odpovídat, neboť více než v jiných případech je třeba detailně zkoumat jednotlivé okolnosti celého jednání. O nutnou obrany jde v případě, kdy se odvrací hrozící nebo trvající útok.

číst celé ...      

Od kdy se počítá zkušební doba a doba zákazu činnosti?

brý den,byl jsem za nehodu v opilosti (2,5 promile) s lehkým zraněním odsouzen trestním příkazem k trestu odnětí svobody na 6 měsíců s podmíněným odkladem 12 měsíců a k zákazu vykonávaní činnosti (řízení) v délce 30 měsíců. Nikdy jsem nebyl trestně stíhán ani odsouzen. Je to můj první takovýto „úlet“. Chtěl bych se v této souvislosti zeptat, zda je nějaká šance na zmírnění trestu v odvolacím řízením, resp.zda má vůbec smysl se odvolávat. Zároveň bych se chtěl zeptat zda se do těch 12 měsíců zkušební doby podmíněného odkladu započítává doba až od nabytí právní moci rozsudku nebo doba od nehody a zda totéž platí i pro uložených 30 měsíců zákazu řízení, tj.jestli se započítává doba od kdy nehody, kdy mi policisté ŘP odebrali. Děkuji moc za odpověď 

číst celé ...      

Pachatel poškodil více lidí – sčítá se škoda nebo se posuzuje jednotlivě?

Mam jeste jeden dotaz. V mem pripade se jedna o skodu do 5000,- Kc. (Podvedenych je vsak vice a celkova skoda pujde do 100 tisice korun.) Momentalne je vec ve stavu, ze jsem o veci osobne informoval policii a byla sepsana ma vypoved. Neuvedl jsem do ni Vsak, ze bych chtel vyuzit uplatneni naroku na nahradu skody. Mam tak tedy ucinit jeste ted nebo pockat na vyjadreni policie, ktere mne zasle do 30 dnu od nahlaseni? Dekuji za odpoved.

Při majetkové trestné činnosti je důležitá výše způsobené škody, ve většině případů je třeba, aby se jednalo o škodu nikoliv nepatrnou, tedy škodu převyšující 5.000,- Kč.

číst celé ...      

Strana 3 / 141234567...Poslední »