Bude amnestie? Jak mám žádat o milost?


Chci se zeptat, zda bude tento rok vyhlášena amnestie. A druhá otázka, kde seženu vzor žádosti o milost a jaké musí mít náležitosti. Děkuji moc.  (6.11.2007)
Vyhlášení amnestie je plně v kompetenci prezidenta republiky, takže na tuto otázku vám nedokážu odpovědět. To, zda vyhlásí amnestii a v jakém rozsahu je zcela na uvážení prezidenta, žádný zákon mu neukládá, kdy má amnestii vyhlásit. Pokud jde o váš druhý dotaz, nevím o žádném vzoru žádosti o milost. U takové žádosti zákon nepředepisuje žádnou konkrétní formu. Žádost je tedy nejlépe podat dopisem, adresovaným Kanceláři prezidenta republiky, 119 08, Praha 1 – Hrad. V žádosti by mělo být uvedeno, kdo žádost podává, kterým soudem, pod jakou spisovou značkou a za jaký trestný čin byl odsouzený odsouzen, případně ve které věznici vykonává trest odnětí svobody. Žádost by dále měla obsahovat argumenty, které by měly prezidenta republiky přesvědčit, že milost je důvodná (odsouzený nahradil škodu, jsou na něm závislí další lidé, má vážné zdravotní postižení apod.). Žádost by měla být datována a podepsána.

Mám tedy poslední dotaz. Pokud bude žádost o milost podávat fyzická osoba (přítelkyně odsouzeného), jak má napsat kterým soudem? A co je spisová značka. Jak dlouho přibližně trvá vyřízení žádosti o milost od jejího podání. Děkuji

Musíte zkrátka zjistit, který soud vašeho přítele odsoudil (prostě se po vás chce označení soudu – např. Okresní soud v Jičíně). Spisová značka je označení spisu, ve kterém bylo vedeno řízení proti vašemu příteli. Skládá se z označení čísla senátu(soudce), písmene T (trestní), běžného čísla a roku, ve kterém byla podána obžaloba. Značka pak má např. tento tvar 6T 565/2006. Spisovou značku najdete na všech dokumentech, které soud v té věci vydal, např. na rozsudku. Délka vyřízení žádosti o milost je různá, záleží na tom, jak rychle se podaří prezidentské kanceláři obstarat potřebné podklady.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když je někdo odsouzený 32 měsíců – souhrnný trest za krádež. Pokud budu žádat o milost, bude pádným důvodem fakt, že odsouzenému zemřel otec, o kterého se dlouhodobě staral v době jeho těžké nemoci. I přesto, že se o otce neměl kdo jiný starat, přítel musel výkon trestu nastoupit. O otce se tedy starala zdr. sestra, ale krátce nato zemřel. Pro přítele je to největší trest jaký mohl dostat- že už otce neuvidí, psychicky je na tom špatně, nemůže se s tím vyrovnat a určitě by to zvládl lépe, pokud by byl u své rodiny. Je to pádný důvod, který mohu do žádosti udat? Děkuji (12.11.2007)

Na tento dotaz zná odpověď jen prezident republiky. Jak již bylo psáno výše, zákon nevymezuje kriteria, kterými se má prezident republiky při udělení milosti řídit. Záleží čistě na jeho úvaze po zhodnocení všech okolností, které považuje za důležité.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli lze si podat Žádost o milost pokud teprve čekám soudní řízení obviněná z trestného činu a předpokládám nepodmíněný trest a tak bych si předem chtěla sepsat a podat žádost o milost. Mám malé dítě a tak bych ráda věděla na co se připravit. Děkuju (13.11.2007)

Žádost o milost si můžete podat kdykoliv průběhu trestního stíhání. V pravomoci prezidenta republiky je totiž nejen prominutí již uloženého trestu, ale prezident může nařídit i zastavení trestního stíhání, které dosud probíhá. V průběhu trestního stíhání je však milost udělována pouze zřídka, naprostá většina udělených milostí se týká prominutí uloženého trestu po skončení trestního stíhání.



Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: