Musím dostat rozhodnutí soudu písemně?


Preju hezky den,rada bych se zeptala. Manzel zazadal o polovicni trest ve vykonu.zadost byla zamitnuta. Zajimalo by mne proc nedostal manzel od soudu usneseni ma na to pravo nebo si to soud necha? Myslim ze by mnelmit cerny na bilym proc mu byla zadost zamitnuta. Co rikate dekuju  

Nejprve obecně k doručování písemných rozhodnutí obviněným. Zákon zná dva základní typy soudních rozhodnutí – rozsudek a usnesení.

Rozsudkem (případně trestním příkazem) se rozhoduje o vině a trestu, případně i o náhradě škody, zabrání věci či ochranném opatření. Rozsudek (trestní příkaz) musí být obviněnému vždy písemně doručen.

Usnesením se rozhoduje ve většině ostatních případů, v nichž se nerozhoduje rozsudkem. Některá usnesení, jimiž se rozhoduje jen o procesním postupu, se písemně nevyhotovují vůbec. (např. soud usnesením zamítne provádění dalších důkazů). Jiná usnesení však musí být písemně vyhotovena. Pokud má obviněný obhájce, nemusí se usnesení doručovat obviněnému, ale stačí jen doručení obhájci. Je-li však obviněný ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, je třeba mu usnesení doručit i když má obhájce.

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že váš manžel by měl usnesení o zamítnutí žádosti o propuštění z výkonu trestu odnětí svobody dostat písemně. Nevím, jaká doba již uplynula od vydání zamítavého rozhodnutí, ale u některých soudů to z důvodů značné přetíženosti trvá několik dnů, než je usnesení napsáno a rozesláno.

 

 

 

Dobrý den, jaká je stanovena lhůta pro písemné doručení rozsudku?

Otázku lhůt pro vypravení (tedy rozeslání) rozsudku v trestních věcech řeší vnitřní a kancelářský řád pro okresní a krajské soudy, což je instrukce ministerstva spravedlnosti. Rozlišuje přitom, zda je obviněný ve vazbě či nikoliv. Ve vazebních věcech se rozhodnutí okresního soudu a krajského soudu jako soudu II. stupně vypraví do pěti pracovních dnů po jeho vyhlášení (vydání) a v ostatních věcech do deseti pracovních dnů; v řízení před krajskými soudy jako soudy prvního stupně a vrchními soudy ve vazebních věcech do deseti pracovních dnů a v ostatních věcech do dvaceti pracovních dnů. Výjimky ze lhůt povoluje ze závažných důvodů v jednotlivých případech předseda soudu na písemnou žádost předsedy senátu (samosoudce).



Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: