Jak je to s nahlížením do spisu?


Dobrý den, dostal jsem neprávem obvinění s pojistného podvodu. Jsem předvolán jako obviněný. Můžu napřed nahlédnout do spisu, prostudovat si ho popř.okopírovat něž začnu dále vypovídat?

Jako obviněný máte právo nahlížet do spisu a činit si z něj výpisy či si pořídit na své náklady kopii spisu nebo jeho části. Toto však platí bezvýhradně až v řízení před soudem. V přípravném řízení může státní zástupce nebo policejní orgán nahlédnutí do spisu odmítnout. Pokud nahlédnutí odmítne policejní orgán, můžete se domáhat přezkoumání důvodnosti odmítnutí u státního zástupce. Jak bylo uvedeno, nahlížet do spisu můžete i po podání obžaloby u soudu. Nepočítejte ale s tím, že vám nahlédnutí umožní soudce v době, na kterou jste byl předvolán k hlavnímu líčení. Nahlédnutí si musíte (pokud chcete) zajistit v dřívějším termínu (nebo naopak po hlavním líčení), nejlépe je se předem telefonicky domluvit s vedoucí trestní kanceláře příslušného soudu. To ostatně platí i o nahlížení do spisu v přípravném řízení, tehdy je třeba se předem domluvit s příslušným policistou či státním zástupcem.

Zdravím, jako poškozený jsem před časem podat tr. oznámení. Když jsem posléze po nějakém čase i s právním zástupcem dostavil na policii abych nahlédl jako poškozený do spisu a učinil si případně potřebné fotokopie ve spise založených písemností, či si učinil výpisky bylo mi toto ze strany policisty který věc zpracovává neumožněno. Můj dotaz zní: za jakých okolností mám nárok nahlížet do spisu, či si pořizovat výpisky a kopie písemností atd.? Za jakých okolností mi to může policie odmítnout? Děkuji.

Jako poškozený máte vy i váš zmocněnec právo do spisu nahlížet včetně práva pořizovat si výpisy a kopie. V přípravném řízení (tedy ještě před podáním obžaloby) ale může policejní orgán nahlédnutí do spisu ze závažných důvodů odmítnout. Co je považováno za závažné důvody, to zákon nevymezuje, obvykle je to ale součást taktiky vyšetřování, zkrátka, aby se ze spisu nedostalo ven něco, co by mohlo ohrozit průběh vyšetřování. Pokud nesouhlasíte s odmítnutím policejního orgánu, můžete se obrátit na státního zástupce.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám jako osoba, která byla podat vysvětlení u PČR při vyšetřování tr. činu, nárok na kopii z tohoto podání vysvětlení, či zda má vyšetřovatel nárok vydání tohoto opisu odepřít. Pokud mám na opis nárok, prosím o radu, jak postupovat při žádosti o následné vydání tohoto opisu. Děkuji.

Podle trestního řádu na nic takového nárok nemáte, pokud tedy nejste osobou oprávněnou nahlížet do spisu (tedy obviněný, poškozený nebo zúčastněná osoba). V takovém případě máte právo do spisu nahlížet a činit si z něj výpisy a kopie, v přípravném řízení vám však i toto může být odmítnuto (viz předchozí odpověď výše). Nicméně z praxe vím, že někteří policisté na požádání kopii zápisu nebo protokolu vyslýchané osobě poskytnou.

To, že na kopii protokolu není nárok (ale její poskytnutí není ani zakázáno), má své logické opodstatnění. Pokud policisté vyslýchají více osob, které mají na dané věci shodný zájem, nebude určitě dobré, aby první vyslýchaný mohl ukázat dalším, které výslech teprve čeká, protokol o svém výslechu. Další vyslýchaní by totiž mohli své výpovědi pod vlivem obsahu výpovědi prvního vyslýchaného přizpůsobit tak, aby to vyhovovalo jejich zájmům (to znamená, že by vypovídali stejně, nebo naopak by považovali za důležité něco doplnit, to vše třeba i v rozporu s pravdou). Pokud ale nebudou členové takové skupiny se stejnými zájmy mít možnost seznámit se s výpovědí ostatních členů, je větší pravděpodobnost, že se na základě rozporů podaří odhalit případnou lež.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: