Odposlechy telefonů


Správně se podle trestního řádu jedná o odposlech a záznam telekomunikačního provozu. Převážně jde o odposlouchávání telefonních hovorů. O vydání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu rozhoduje soud a nikdo jiný.

Soud přitom musí zvažovat nutnost použití tohoto postupu, protože se jedná o vážný zásah do soukromí, resp. do telekomunikačního tajemství. Z tohoto důvodu lze také tento příkaz vydat jen jde-li o závažné úmyslné trestné činy, u nichž horní hranice trestní sazby musí činit nejméně 8 let), nebo jde-li o trestné činy přesně v zákoně vyjmenované, případně  o trestné činy, k jejichž stíhání zavazuje Českou republiku mezinárodní smlouva (např. trestné činy týkající se nakládání s drogami). Rozhodování o odposleších je utajováno. Odposlech smí být prováděn jen po tu nejnutnější dobu. Záznamy, které nesouvisí s trestnou činností musí být smazány. Nesmí být prováděn odposlech komunikace mezi obviněným a jeho obhájcem.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: