Dovím se jako důležitý svědek o propuštění odsouzeného?


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli já, jako svědek, který usvědčil muže z trestného činu,spáchaný na mou osobu, mám právo vědět datum, kdy ho propustí z vězení a jestli ano, kde si to mohu zjistit. Děkuji za odpověď. (26.11.2007)

Tuto otázku české zákony řeší až od července 2004, do té doby problém vyrozumívání poškozených či svědků o propuštění odsouzeného nebyl nijak řešen. 

Poškozený nebo svědek, u něhož existuje důvodná obava, že by muv případě pobytu obviněného nebo odsouzeného na svobodě, hrozilo nebezpečí, může žádat informace o tom, že obviněný byl propuštěn z vazby nebo z ní uprchl nebo o tom, že odsouzený byl propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody nebo z něj uprchl. Žádost může poškozený nebo svědek podat už v průběhu trestního řízení, ale i po jeho skončení, nebyl-li odsouzený ještě propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody. V přípravném řízení (tedy před podáním obžaloby) se žádost podává u státního zástupce, jinak se žádost podává u toho soudu, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. Z uvedeného je tedy zřejmé, že informace se nepodávají automaticky, ale pouze na základě žádosti.

O podané žádosti soud vyrozumí věznici, v níž se vazba nebo trest odnětí svobody vykonává. Věznice pak o propuštění obviněného či odsouzeného vyrozumí příslušného svědka nebo poškozeného, a to bez prodlení, nejpozději však následující den po propuštění nebo útěku.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: