Nehoda rolby není trestným činem


Rokytnice nad Jizerou – Okresní soud v Semilech dne 8. března 2010 rozhodl o obžalobě na Vladimíra Kutnara, který byl stíhán pro trestný čin obecného ohrožení. Obžalovaný dne 14.2. 2009 v Rokytnici nad Jizerou řídil rolbu, v níž spolu s ním jelo dalších 17 cestujících včetně dětí. Během jízdy do svahu se rolba zastavila a začala nekontrolovatelně zpětným pohybem sjíždět ze svahu. Po zhruba 150 metrech vjela rolba do potoka a tam se převrátila na bok. V důsledku této nehody 14 cestujících utrpělo různě závažná zranění.

Obžaloba od začátku spatřovala příčinu nehody v přetížení vozidla a v nesprávném způsobu jízdy obviněného. V rolbě bylo i s obžalovaným 18 lidí přesto, že podle technického průkazu lze převážet maximálně 8 lidí včetně řidiče. Obžalovaný navíc do svahu vyjížděl na třetí rychlostní stupeň, ačkoliv podle technické dokumentace měl v daném místě použít nejvýše druhý rychlostní stupeň.

Obžalovaný se hájil tím, že s rolbou jezdí zhruba 10 let a ví přesně, co rolba „vydrží“. Vyjádřil přesvědčení, že za nehodou je technická závada. Tato závada byla vyloučena původním znaleckým posudkem, ten však nebyl zpracován ze všech potřebných hledisek. Soud proto nechal vypracovat nový znalecký posudek se zaměřením na konkrétní problémy, které se v průběhu řízení objevily. Znalci v tomto posudku konstatovali, že ani přetížení, ani způsob jízdy nemohly být příčinou dopravní nehody. Podle technických parametrů vypočtených znalci rolba i při daném přetížení byla bez problémů schopna vyjet na třetí stupeň svah, po kterém se obviněný  pohyboval a byla schopná se na tomto svahu udržet i pomocí brzd.  Podle znalců k nehodě došlo tím, že během jízdy praskl hnací hřídel kola na pravé straně. Když pak obžalovaný prudce použil brzdu, došlo k přetržení levého brzdového pásu, takže vozidlo nemohlo brzdit ani na jedné straně a začalo nekontrolovatelně sjíždět ze svahu.

Ze znaleckého posudku vyplynulo, že bylo jen otázkou času, kdy k závadě dojde, neboť jak hřídel pravého kola, tak levý brzdový pás, byly poškozené opotřebením a korozí. Sněžná rolba však nepodléhá povinnosti podrobovat se pravidelným technickým prohlídkám.

Vzhledem k tomu, že důvodem vzniku nehody nebylo jednání obviněného, ale technická závada, o které obviněný pro její charakter nemohl vědět, nebylo jeho jednání posouzeno jako trestný čin. Nicméně skutečnost, že v rolbě obviněný převážel větší než přípustný počet osob, může být posouzena jako přestupek, takže věc byla postoupena Městskému úřadu v Jilemnici. Rozhodnutí je pravomocné.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: