Semena konopí prodávali pro sběratelské účely – soud tomu neuvěřil


Lomnice nad Popelkou – Okresní soud v Semilech dne 7. března 2012 projednával obžalobu na Karla Cermana a Petra Šmída, které státní zástupce vinil ze spáchání trestného činu šíření toxikomanie podle § 287 odst. 1, 2 písm. c) trestního zákoníku.

Obžalovaný Šmíd provozoval v Lomnici nad Popelkou obchod s probiotickými přípravky a úspornými energetickými systémy na pěstování rostlin. Vzhledem k tomu, že kapacita obchodu nebyla plně využitá, rozhodl se v obchodě prodávat i semena konopí setého. Prodej samotný  od března 2011 do května 2011 (kdy se do věci vložila policie) uskutečňoval obžalovaný Cerman, který pro obžalovaného Šmída pracoval. Pro zákazníky na prodejně byly volně k dispozici  i tiskoviny, které obsahovaly podrobné návody k jednotlivým způsobům pěstování konopí, obsah THC ve vypěstované rostlině  a účinky užívání konopí na lidský organismus. Jako doplňkový sortiment byly v prodejně prodávány i kuřácké potřeby.

Oba obžalovaní se hájili tím, že semena prodávali jako sběratelské předměty. Tiskoviny dostali do prodejny od dodavatelských firem, vydávání jedné z tiskovin bylo dokonce schváleno ministerstvem kultury. Další tiskovina pocházela z Nizozemska, obžalovaní předložili jakési „potvrzení“ nizozemského vydavatelství o tom, že tiskovina vychází v mnoha zemích Evropy a jejím cílem je legalizace užití marihuany pro lékařské účely, přičemž v Nizozemsku užívání marihuany je legální.

Soud ale obhajobu obžalovaných nepřijal, ani jeden z obžalovaných nedokázal označit jediného sběratele, u něhož by mohlo být ověřeno, že semena kupuje skutečně jen pro sběratelské účely a má je vystavena doma ve vitríně. Naopak, s ohledem na obsah tiskovin dospěl k závěru, že obžalovaní si museli být vědomi toho, že semena budou sloužit především k pěstování konopí a následné výrobě a užívání marihuany. Jejich jednání proto posoudil jako trestný čin šíření toxikomanie. Oběma obžalovaným uložil trest odnětí svobody na dobu jednoho roku, podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Obžalovanému Šmídovi pak byl uložen i trest propadnutí semen, která byla v jeho obchodě zabavena. Rozsudek není v právní moci, státní zástupce i obžalovaní mají možnost si proti němu podat odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: