Výběr z internetového zpravodajství 15.9.2011


  • Přestupkoví recidivisté se automaticky stanou pachateli trestného činu. Snad to pomůže
  • Týrání dítěte se těžko dokazuje


Nečas: Za opakovaný přestupek alternativní trest

Opakované přestupky zaznamenávat do centrálního registru přestupků, posuzovat je jako trestný čin a odměňovat‘ je alternativními tresty. Po pátečním setkání se zástupci Svazu měst a obcí ČR vyslovil tuto úvahu předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Nečas se se zástupci měst a obcí shodl, že je nutné zavést centrální registr přestupků. „Budeme se muset vážně zamyslet nad tím, když někdo opakovaně a soustavně páchá nějaký přestupek, pokuty jsou od něj nevymahatelné a v mnoha ohledech se veřejné moci vysmívá,“ sdělil.

Za určitých okolností by se tak mohl člověk, opakovaně páchají přestupek, dočkat podle premiéra skutečného trestu. „Úvaha o tom, že za určitých okolností opakovaný a soustavně obnovovaný přestupek by mohl být posuzován jako trestný čin a například trestán alternativním obecně prospěšných prací je správná úvaha,“ řekl Nečas s tím, že je vláda připravena na takovém návrhu se starosty pracovat.

Celý text článku najdete na webových stránkách Eurozprávy.cz



Loni bylo zaznamenáno téměř 6000 případů týrání dětí. 26 jich zemřelo

a loňský rok odhalili kriminalisté 5 787 případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, 26 z nich mělo za následek úmrtí dítěte. Na konferenci organizované Magistrátem hlavního města Prahy to v pondělí řekla ředitelka Odboru sociální péče Hana Halová

Týrání dítěte může mít mnoho způsobů, zdůraznil senátor Miroslav Antl (nez., zvolen za ČSSD). Kromě fyzického týrání, zaznamenávají kriminalisté i týrání ústní a kybernetické. Všechny způsoby týrání jsou pak závažným trestným činem.

Práci policie však prý ztěžuje skutečnost, že pachateli trestných činů na dětech jsou velmi často osoby blízké. „Dítě je vystaveno jednání pachatele po delší dobu. Když už případ vyjde najevo a my objasňujeme protiprávní jednání, pak hlavním důkazem bývá výslech dítěte. Tady bývá snaha nevěřit dítěti, někdy je pod tlakem rodiny a není výjimkou, že dítě výpověď mění nebo odvolává,“ dodala Kolářová.

Celý text článku najdete na webových stránkách Nova.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: