Nechci do vězení – může policie kvůli tomu vniknout do mého bytu?


Byla jsem odsouzena za trestný čin, který jsem nespáchala. Můj advokát už podal dovolání k nejvyššímu soudu a návrh na obnovu řízení a taky žádost o odklad výkonu trestu .Nechci dobrovolně nastoupit do vězení za trestný čin, který jsem nespáchala a čekat ve vězení až jak soudy rozhodnou. Chci se zeptat: Může policie vniknout do bytu a odvézt mě do vězení?  

Pokud soud nevyhoví vaší žádosti o odklad výkonu trestu, musíte do věznice nastoupit v termínu, který vám byl soudem stanoven. Pokud do vězení nenastoupíte, vydá soud příkaz k vašemu dodání do výkonu trestu. Tento příkaz je odeslán Policii ČR a dostanou ho postupně k dispozici všechna policejní oddělení v celé republice. Pokud nedojde k tomu, že vás policie zajistí někde na volném prostranství, mohou policisté využít svého práva vstoupit do bytu, a to i za pomoci přiměřeného násilí.

Dobrý den, přítel mojí známé se rozhodl nenastoupit výkon trestu, byl odsouzen k odnětí svobody na 26 měsíců. Prosím o informaci, jaké postihy mu z nenastoupení výkonu trestu hrozí a zda tento problém zasáhne i jeho přítelkyni. Děkuji.

Jestliže odsouzený nenastoupí na výzvu ve stanoveném termínu k výkonu trestu, hrozí mu trestní stíhání za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což lze uložit trest odnětí svobody na dobu až dvou let. Pokud odsouzený ve stanovený termín nenastoupí do věznice, vydá soud příkaz k dodání odsouzeného do výkonu trestu. Na jeho základě policie odsouzeného zadrží a odveze do věznice. Může přitom vniknout i do bytu, takže by vaše známá měla na štědrovečerní večeři uchystat nějaké porce navíc, protože se může stát, že policisté přijdou na večeři a bude-li to nutné, použijí i přiměřené násilí. Pokud by pak chtěl odsouzený po vykonání příslušné části trestu žádat o podmíněné propuštění, určitě by fakt, že trest nenastoupil dobrovolně, nehovořil v jeho prospěch.

Dobrý večer,známý měl nastoupit do výkonu trestu za řízení motorových vozidel pod vlivem návykové látky. Do výkonu trestu nenastoupil ani po druhé výzvě,že má nastoupit do 5 dnů.Už to bude skoro měsíc a on se snaží přes známé z toho nějak vyvléknout. Je vůbec možné,aby byl rozsudek nějak změněn,když už nabil právní moci, případně jak dlouho může trvat,než si ho policie najde sama…. děkuji za odpověď

Z velké části bylo na vaši otázku odpovězeno už výše. Pravomocný rozsudek zásadně změnit nelze. Může sice být podán některý z mimořádných opravných prostředků (dovolání, stížnost pro porušení zákona, obnova řízení). Podání takového návrhu však nic nemění na právní moci rozsudku do té doby, než soud takovému prostředku vyhoví (pokud vyhoví, naprostá většina mimořádných opravných prostředků končí zamítnutím nebo odmítnutím). Je otázka dnů či týdnů, kdy si pro odsouzeného, který nenastoupí dobrovolně výkon trestu, přijde policie a odveze ho do věznice. Ten, kdo se výkonu trestu vyhýbá, si snižuje šance na to, že by mohl být po půlce trestu podmíněně propuštěn. O nějakém vyvléknutí se z trestu pomocí známých nemůže být ani řeč.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: