Započítává se doba strávená ve vězení do doby zákazu činnosti?


Dobrý den, mám na Vás dotaz: když někomu byl odebrán řidičský průkaz z důvodu řízení pod vlivem alkoholu a ještě byl odsouzen k odnětí svobody, počítá se mu doba, kdy byl ve vězení do zákazu řízení či nikoli? děkuji za odpověď.

Doba, kterou odsouzený stráví ve výkonu trestu odnětí svobody se nepočítá do doby výkonu trestu zákazu činnosti uloženého soudem. Nezáleží přitom na tom, zda trest odnětí svobody byl uložen ve stejném řízení jako trest zákazu činnosti nebo v řízení týkajícím se jiné trestné činnosti. Pokud tedy např. odsouzenému je uložen trest zákazu činnosti na dobu dvou let a trest odnětí svobody na dobu 5 měsíců a rozsudek nabude právní moci 22. ledna 2008, začíná trest zákazu činnosti běžet 22. ledna 2008 a normálně by měl skončit 22. ledna 2010. Odsouzený ale např. 15. února 2008 nastoupí do vězení, z něhož je podmíněně propuštěn po třech měsících, tedy 15. května 2008. Konec trestu zákazu činnosti se tedy u uvedené tři měsíce posune až na 22. dubna 2010.

V této souvislosti je dobré také zmínit situaci, kdy obžalovanému jsou ve dvou trestních řízeních postupně uloženy dva tresty zákazu činnosti. Tyto tresty se sčítají, to znamená, že druhý trest nezačne běžet dříve, než uplyne celý první trest zákazu činnosti. I v těchto případech platí, že doba strávená ve vězení se do zákazu činnosti nezapočítává.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: