Výběr z internetového zpravodajství 26.10.2011


  • Kriminál jako dovolená? Někdo to tak má
  • Dejte si pozor na to, co dáváte na internet. Mohli byste skončit ve vězení.


Fešácké kriminály v Česku: některým vězňům se na svobodu nechce

Teplá voda jen několikrát do měsíce, toaletní papír a mýdlo na příděl, o dramatickém omezení osobní svobody ani nemluvě. Na druhou stranu pravidelná strava i lékařská péče, žádná povinnost pracovat. Pro některé vězně fešácký kriminál, který se jim nechce příliš měnit.

Řeč je o lidech, kteří se do vězení dostali za méně závažné trestné činy, jako třeba krádeže v obchodech, maření výkonu úředního rozhodnutí či neplacení výživného, a mohli by být za vzorné chování propuštění ještě před polovinou svého trestu. Část z nich, a nejsou to jen bezdomovci, ale nechce.

Důvodů je několik: někteří bez domova se nemají kam vrátit, jiní si radši odsedí celý trest, než by se museli podvolit povinnosti např. veřejně prospěšných prací nebo se nuceně zdržovat v nočních hodinách a o víkendech doma. A to po dobu i několika let.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.czPět let vězení za písničku na internetu?

Kongres nyní zvažuje zákon, podle kterého by bylo streamování písniček nebo jiných děl těžkým zločinem se sazbou až pět let. Nezisková organizace Fight for the Future v reakci na to spustila server Free Bieber. Fight for the Future upozorňují, že zákon o autorských právech je tak široký, že teoreticky znemožňuje neškodné činnosti jako zpívání písničky nebo tancování na hudbu v pozadí.

Čech mohl jít "sedět", ale uhrál to na pokutu
Češi mohou být každopádně klidní, protože u nás nikdy nikdo nebyl pravomocně odsouzen k odnětí svobody kvůli nahrávání hudby či videa na Youtube. Řada lidí ale dostala podmínku nebo pokutu.

Nejslavnější je případ devatenáctiletého mladíka, který musel zaplatit pokutu 150 000 korun za umístění amerického animovaného snímku Simpsonovi ve filmu na internet.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: