Za stalking podmínka a ochranné léčení


Rokytnice nad Jizerou – K trestu odnětí svobody na dobu 6 měsíců, podmíněně odloženému na zkušební dobu 2 let, byl dne 24. září 2008 Okresním soudem v Semilech odsouzen pětatřicetiletý muž z Rokytnice nad Jizerou. Dotyčný nejméně od jara 2007 pronásledoval svou bývalou družku, která se s ním rozešla. Zejména pod vlivem alkoholu slídil okolo jejího domu, nahlížel jí ve večerních hodinách do oken, obtěžoval ji opakovanými telefonáty a SMS zprávami, a to i několikrát denně a kontroloval, zda si nenašla jiného partnera. Toto jednání často vyústilo až ve vyhrožování zabitím, zapálením domu apod. Podle svědků problém obžalovaného spočívá v chorobné žárlivosti kombinované s častým požíváním alkoholu.

Rozvíjející se závislost obžalovaného na alkoholu  potvrdil  i znalecký posudek. Jednání obžalovaného bylo posouzeno jako trestné činy násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a vydírání, přičemž s ohledem na jeho dosavadní bezúhonnost mu byl uložen pouze podmíněný trest odnětí svobody. Zároveň s ohledem na skutečnost, že v jeho počínání hrála významnou úlohu rozvíjející se závislost na alkoholu, mu bylo uloženo i ochranné protialkoholní léčení. Rozsudek okamžitě po vyhlášení nabyl právní moci, protože obviněný i státní zástupce se vzdali práva odvolání.

Jednání obžalovaného mohlo být posouzeno jako trestný čin jen díky tomu, že pouhé slídění a pronásledování přešlo do výhrůžek a vydírání. Samotné obtěžování jako takové, neboli stalking (nahlížení do oken, čekání na oběť v místech, kterými musí procházet, zjišťování si informací o oběti, psaní sms zpráv či neustálé telefonování apod.), není dosud trestné, a to přesto, že dokáže podstatným způsobem ovlivnit oběť tohoto jednání. Podle zpráv z médií se však uvažuje o novele trestního zákona, která by i takové počínání učinila trestným. Tato informace dnes již neplatí.  S účinností nového trestního zákoníku, tedy od 1.1. 2010 zná český právní řád trestný čin nebezpečného pronásledování, za který je možno uložit trest odnětí svobody až na dobu 3 let.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: