Výběr z internetového zpravodajství 23.10.2011


  • Čekají nás další vzpoury ve věznicích. A možná nejen tam
  • Vězni žalují stát. Chtějí platit za to, že jsou zavření v malém prostoru. Co čekali jiného?
  • Slovenský pes odhaluje falešné bankovky. U nás na to máme jednoduché strojky


Šéf vězeňské služby připustil možnost dalších pokusů o vzpoury

V nejbližší době by se mohly objevit další pokusy o naplánování vzpoury ve věznicích kvůli jejich přeplněnosti, připustil dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi šéf vězeňské služby Jiří Tregler. Podle něj bylo nedávné odhalení příprav vzpoury v pěti českých věznicích výjimečnou událostí. Odráží nicméně situaci, která v českém vězeňství panuje.

Tregler uvedl, že z nedávno odhalených příprav vzpoury v pěti českých věznicích zatím vyšetřovatelé podezírají šest lidí. Podle něj se však případ stále prošetřuje, a číslo tak nemusí být konečné. "Šetříme dále, jak tyto osoby měly přípravy k hromadnému vystoupení vězňů šířit v rámci celé vězeňské služby," dodal. Selhání zaměstnanců vězeňské služby dosavadní vyšetřování neodhalilo, řekl.

Příprava vzpoury se měla týkat pražské pankrácké věznice a dalších čtyř zařízení. Zaměstnanci vězeňské služby odhalili v zámečnických a kovoobráběčských dílnách na Pankráci zbraně, které si tam vězni připravili. Šlo o zbraně sečné a bodné, nikoli střelné.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.czVězni žalují stát kvůli přeplněným věznicím

Bývalý vězeň žaluje ministerstvo spravedlnosti kvůli podmínkám ve věznicích. Uvedla to v neděli Česká televize (ČT). Změřil si, kolik místa na něj ve vězení připadalo, a nyní chce od ministerstva spravedlnosti půl miliónu korun za příliš malý prostor.

Vězni mají podle zákona mít na cele čtyři metry čtvereční. Kvůli přeplněnosti ale musí některé věznice žádat o výjimku, aby to mohlo být méně. "Zatím jsme se nedostali pod tři a půl metru čtverečního, nicméně místo toho, abychom se snažili rozšiřovat tu plochu, jak je běžné v západních zemích, tak se vydáváme spíš opačným směrem," dodal mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer.

Na ministerstvo spravedlnosti se ohledně nedostatku prostoru obrátila už asi desítka vězňů. "Někteří z odmítnutých žadatelů využili svého práva a obrátili se na soud, zažalovali stát, potažmo ministerstvo spravedlnosti, pokud je mi známo, zatím žádné z těchto řízení neskončilo rozsudkem," řekla ČT mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz


Policejní pes dokáže vyhledat falešné bankovky

Pětiletý německý ovčák Rasty dokáže vyhledat falešné bankovky. Vycvičili ho na kynologické stanici slovenské policie. Je cvičený především na vyhledávání padělaných eurobankovek, ale byl také nasazen v České republice na vyhledávání falešných českých bankovek.
 

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: