Pachatel poškodil více lidí – sčítá se škoda nebo se posuzuje jednotlivě?


Mam jeste jeden dotaz. V mem pripade se jedna o skodu do 5000,- Kc. (Podvedenych je vsak vice a celkova skoda pujde do 100 tisice korun.) Momentalne je vec ve stavu, ze jsem o veci osobne informoval policii a byla sepsana ma vypoved. Neuvedl jsem do ni Vsak, ze bych chtel vyuzit uplatneni naroku na nahradu skody. Mam tak tedy ucinit jeste ted nebo pockat na vyjadreni policie, ktere mne zasle do 30 dnu od nahlaseni? Dekuji za odpoved.

Při majetkové trestné činnosti je důležitá výše způsobené škody, ve většině případů je třeba, aby se jednalo o škodu nikoliv nepatrnou, tedy škodu převyšující 5.000,- Kč. Pokud pachatel ve svém nezákonném jednání pokračuje vůči více poškozeným, nepočítá se každá škoda zvlášť, ale škody se sčítají a pro právní posouzení je tedy důležitá celková škoda u všech poškozených. Může se tedy stát, že v případě více poškozených s menší škodou se jednání obžalovaného posuzuje podle přísnější sazby.

Jako poškozený máte právo připojit se k trestnímu stíhání s požadavkem na náhradu škody kdykoliv v průběhu trestního stíhání, nejpozději ale před zahájením výslechu obžalovaného v hlavním líčení u soudu. S třicetidenní lhůtou, v níž vás policie musí informovat o tom, jak naložila s vaším trestním oznámením, to tedy nemá nic společného. Jen je třeba požadavek na náhradu škody uplatnit u toho orgánu, který zrovna věc projednává. Poměrně často se totiž stává, že poškozený pošle požadavek na náhradu škody policii přesto, že spis již byl postoupen na státní zastupitelství nebo dokonce k soudu. Policie požadavek poškozeného samozřejmě postoupí dál, ale může se stát, že k soudu již nedojde včas a poškozený tak ztratí možnost domáhat se náhrady škody v trestním řízení a bude ji muset uplatňovat v řízení občanskoprávním.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: