Škoda jako znak trestného činu


V případě některých trestných činů je pro určení přesného právního posouzení nutno posoudit výši způsobené škody (především u tzv. majetkových trestných činů, ale i v některých jiných případech). Výše škody v takových případech má význam pro zjištění, zda se vůbec jedná o trestný čin nebo přestupek, případně jak přísným trestem lze takový trestný čin postihnout. Trestní zákon rozlišuje škodu následovně:

  • škoda nikoliv nepatrná – nejméně 5.000,- Kč,
  • škoda nikoliv malá – nejméně 25.000,- Kč,
  • škoda větší – alespoň 50.000,- Kč,
  • škoda značná – nejméně 500.000,- Kč a
  • škoda velkého rozsahu – nejméně 5.000.000,- Kč

Při stanovení výše škody se přitom vychází z hodnoty věci v době spáchání trestného činu. Jestliže vám tedy bude ukradeno rádio, které jste koupili před rokem za dva tisíce korun, může škoda pro účely trestního řízení představovat třeba jen 500,- Kč, protože za větší částku by toto použité rádio nebylo prodejné. Výše škody je určována odborným vyjádřením (např. provozovatele bazaru),ve složitějších případech hodnotu určuje znalec. Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: