Výběr z internetového zpravodajství 1.1.2012


  • Přestupky už nepůjde zatajit. To je dobře.
  • Vánoce ve vězení jsou smutné. Ti nejlepší vězni mohli na skok domů.
  • Sprosťákům milost nenáleží – alespoň v jednom případě to platí.


Pospíšil chce zřídit centrální registr přestupků

Ministerstvo spravedlnosti chce zřídit centrální registr přestupků, který má přispět k efektivnějšímu boji proti drobné kriminalitě. Ministerstvo navrhuje, aby člověk, který opakovaně spáchá přestupek, dostal přísnější trest. V některých případech, například u majetkových deliktů, by mohlo jít o trestný čin. Registr by mohl fungovat od poloviny roku 2013. Jeho zřízení má stát zhruba 30 milionů korun.

Registr by měl podle úřadu evidovat všechny přestupky. Za jejich opakované spáchání by člověku hrozila přísnější sankce, o trestný čin by mohlo jít u opakovaných přestupků proti majetku, proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití.

Registr by měl podle úřadu evidovat všechny přestupky. Za jejich opakované spáchání by člověku hrozila přísnější sankce, o trestný čin by mohlo jít u opakovaných přestupků proti majetku, proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.czNěkteří vězni šli na svátky domů

Třicet čtyři odsouzených z pěti věznic Ústeckého kraje strávilo Vánoce se svými rodinami. Ředitelé káznic jim za odměnu povolili na nejkrásnější svátky v roce přerušit na několik dní trest a opustit brány věznic. Ani jeden z odsouzených nevyužil propustky k útěku. Všichni se ve stanovenou dobu vrátili zpět za mříže. Potvrdili Deníku tiskoví mluvčí věznic.

Na jak dlouho může být odsouzeným přerušen trest, přesně stanoví zákon o výkonu trestu. Podle něj lze vězně za dobré chování pustit na svobodu až na 20 dní v roce. Nárok na tuto opravdu výjimečnou a nejvyšší možnou formu odměny má ovšem ve vězení pouze hrstka lidí, kteří splňují přísné podmínky. „Jedná se o ty, kteří byli odsouzeni za méně závažné přečiny jako například neplacení výživného nebo krádeže. Musí se vzorně chovat, ve věznici pracovat a je u něj minimální riziko, že přerušení trestu zneužije,“ vysvětlil tiskový mluvčí bělušické věznice Kroupa.

Celý text článku najdete na webových stránkách Deník.cz


Klaus odmítl dát milost sprosťákovi, který se nechce omlouvat učitelům

Prezident Václav Klaus zamítl žádost o milost, kterou mu poslal Roman Kešner z Krupky na Teplicku. Osmkrát trestaný sedmačtyřicetiletý recidivista se chtěl vyhnout trestu, který pro něj byl nepřijatelnou novinkou. Musí se veřejně omluvit učitelům, které vulgárně pozurážel na chodbě místní základní a praktické školy.

Kešner už omluvu probíral s probační a mediační službou. "Je srozuměn s tím, že omluva proběhne. Bude to ve škole před sborovnou za účasti žáků 2. stupně. Nejprve si vysvětlíme, proč jsme se sešli a kvůli čemu se dotyčný omlouvá. Pak bude následovat omluva. Pokud to neudělá, byl by podmíněně odložený trest přeměněn na nepodmíněný," uvedl vedoucí teplické probační a mediační služby Emil Fleischmann. Termín ještě služba domluví s ředitelem školy.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: