Lze zkrátit podmíněný trest?


Dobry den, mel bych na vas jeste jednu otazku. Mohu pozadat o prominuti podminecneho trestu pokud mam uz za sebou polovinu trestu? Jestli ano tak na koho se mam obratit? Jestli na pravnika nebo na soud nebo kam? Dekuji za odpoved. 

Podmíněný trest nelze zkrátit po uplynutí části zkušební doby. Vy ten trest vlastně nevykonáváte, pouze vám běží zkušební doba. Trest byste začal vykonávat teprve v případě, že byste nevedl v té zkušební době řádný život a soud by výkon původně podmíněně odloženého trestu nařídil. Zkušební doba tedy musí uběhnout celá, její zkrácení není možné. Jedinou možností je prominutí trestu na základě amnestie nebo milosti prezidenta republiky. 

Dobrý den, obracím se s dotazem. Jedná se o trestní stíhání dle § 307 odst. 1 trestního řádu, které je státním zástupcem podmínečně zastaveno na dobu 24 měsíců. Ráda bych se prosím zeptala, zda je možné v polovině této doby požádat o zastavení trestního stíhání, popř. kde pořídit vzor takové žádosti. Velice děkuji za odpověď.

U podmíněného zastavení trestního stíhání je to podobné jako ve výše popisovaném případě podmíněného odsouzení. Zkušební dobu zkrátit nijak nelze. Rozhodnutím o podmíněném zastavení bylo trestní stíhání vlastně zastaveno, ovšem s podmínkou, že po stanovenou dobu obviněný povede řádný život. Nelze tedy rozhodnout o zastavení trestního stíhání znovu. Pokud obviněný vede řádný život, soud nebo státní zástupce po skončení zkušební doby již nevydává další rozhodnutí o „definitivním zastavení“, ale pouze konstatuje, že se obviněný osvědčil. Pokud nevede obviněný řádný život, soud nebo státní zástupce rozhodne o tom, že v trestním stíhání bude pokračováno. K rozhodnutí o osvědčení či pokračování v řízení nemusí obviněný dávat žádný podnět, soud nebo státní zástupce musí rozhodnout z úřední povinnosti a k tomu si sám obstará potřebné podklady.

Žádat o „zastavení trestního stíhání“ v průběhu zkušební doby podmíněného odsouzení tedy nemá smysl, neboť zákon nic takového neumožňuje.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: