Výběr z internetového zpravodajství 25.9.2011


  • Odsouzenci se svědkům prý mstí jen výjimečně. Je to útěcha?
  • Chcete se podívat do spisu? Tady máte počítač a studujte.


Propuštění vězni se svědkům mstí výjimečně, většinou jen hrozí

Je to jen pár dní, kdy čerstvě propuštěný Ján Miščík našel muže, který ho usvědčil. Recidivista svědka brutálně zmlátil a navíc okradl. Podobné msty jsou podle policistů spíš výjimkou, agresoři totiž za mřížemi většinou vychladnou.

Trestanci si podle ní většinou vystačí s tím, že z vězení posílají lidem, kteří pomohli s jejich uvězněním, výhrůžné dopisy. Občas nějakou šťavnatou nadávku vzkážou přes prostředníky. Mohou takhle znepříjemňovat život svědkům, ale i policistům, soudcům nebo státním zástupcům.

"Ale než si svůj trest odpykají, tak je vztek většinou přejde a po propuštění už se starými svědectvími nezabývají. Ještě si možná dotyčného najdou a sprostě mu vynadají, ale ruku na něj vztáhnou jen minimálně," přibližuje zkušenosti policistů Kopecká.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.czStátní zastupitelství si pochvalují elektronické spisy. Zrychlují soudy

Státní žalobci se začínají připojovat k policejní databázi trestních spisů. To v budoucnu umožní zrychlit trestní řízení. Pilotní projekty zatím přinesly dobré výsledky. V nejbližší době se k elektronické databázi ministerstva vnitra připojí Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové a Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Spis v digitální podobě ušetří listování tlustým fasciklem a také jeho přenášení. „Případy zejména z oboru závažné finanční kriminality čítají někdy i desítky tisíc stran. Pro zajímavost, obžaloba pana Koženého se vezla na soud náklaďákem. A teď si přestavte, že ten náklaďák musí někdo vyložit a soudce nemá pomocné síly k přenášení," řekla serveru iDnes.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Celá žaloba by se prý vešla na pár DVD disků.

Celý text článku najdete na webových stránkách Parlamentní listy.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: