Vyhýbal se vězení, soud mu za to zdvojnásobil trest


Dne 22. dubna 2009 Okresní soud v Semilech odsoudil muže (1981) z Turnova za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu 6 měsíců. Jediné, čeho se muž dopustil je to, že nenastoupil na výzvu soudu do věznice.

Od 1. ledna 2009 platí nové ustanovení § 171 odst. 1 písm. g) trestního zákona. Podle tohoto ustanovení se ten, kdo bez závažného důvodů nenastoupí na výzvu soudu do věznice k výkonu trestu odnětí svobody, dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za to mu lze uložit další trest odnětí svobody na dobu až dvou let. Tato novinka se nyní vymstila i jednomu muži z Turnova, který byl v roce 2005 odsouzen libereckým soudem k podmíněnému trestu odnětí svobody na dobu šesti měsíců. Odsouzený v podmínce nevedl řádný život, takže liberecký soud v září 2008 podmíněný trest přeměnil na nepodmíněný a v prosinci 2008 odsouzeného vyzval, aby se ihned dostavil k nástupu tretu do liberecké věznice. Odsouzený tuto výzvu ignoroval a do věznice byl dodán až v březnu 2009 po zadržení turnovskými policisty. Když už policisté měli odsouzeného zadrženého, využili příležitosti a před převozem do věznice proti němu zahájili trestní řízení, které skončilo u semilského soudu nepodmíněným šestiměsíčním trestem, čímž se v podstatě původní trest odsouzenému zdvojnásobil. Rozsudek dosud není v právní moci, obviněný si proti němu na místě podal odvolání.

 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: