Mohu požádat o podmíněné propuštění před uplynutím poloviny trestu?


Dobrý den, je možné urychlit vyřízení podmíněného propuštění tak, že by advokát poslal žádost dříve (cca měsíc před uplynutím půlky trestu) a odsouzený by se připojil až v půli? Nebo se soud začne zabývat vyřizováním žádosti až po požádání přímo odsouzeným? Děkuji

Pokud žádost o podmíněné propuštění z výkonu tres tu odnětí svobody podává advokát, který má plnou moc k zastupování odsouzeného, je to jako by žádost odsouzený podal sám. Odsouzený osobně tedy už žádost podávat nemusí. Asi nic nebrání tomu, aby žádost o podmíněné propuštění byla podána krátce před uplynutím poloviny (příp. dvou třetin) trestu. Vámi uváděný měsíc před uplynutím této doby bude však zřejmě maximální dobou, jinak hrozí, že žádost bude jako předčasná zamítnuta a bude poté třeba ji podávat znovu.

Přítel dostal 1 rok a k tomu mu byla proměněna podmínka 1 rok a půl.Takže má 2 a půl roku nepodmíněně ve vězení s ostrahou jelikož je recidiva.Může být propuštěn již po polovině trestu pokud si zažádá i když je recidivista a má ostrahu? Je možné aby propouštění po polovině odpykaného trestu nešlo v každé věznici,nebo se to dá všude? Budu moc vděčná za odpověď děkuju moc

V zásadě platí, že o podmíněné propuštění lze žádat po uplynutí poloviny trestu (od účinnosti novely trestního zákoníku publikované v listopadu 2012 je u osob, které byly odsouzeny jen za přečin a jsou ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, možno žádat o podmíněné propuštění dokonce už po třetině trestu). Nezáleží přitom na tom, ve které věznici je odsouzený umístěn.Pouze u některých zvlášť závažných trestných činů nebo u zvlášť nebezpečných recidivistů nebo v případě uložení výjimečného trestu odnětí svobody, lze žádat o podmíněné propuštění až po uplynutí dvou třetin trestu. Vzhledem k výši trestů, které byly vašemu příteli uloženy je však zřejmé, že se nejedná o některý z těchto zvláštních případů, takže o podmíněné propuštění může žádat po vykonání poloviny trestu, tj. po roce a čtvrt (oba uložené tresty se sčítají). To ovšem automaticky neznamená, že soud jeho žádosti o podmíněné propuštění vyhoví, může ji i zamítnout. Podmínky pro podmíněné propuštění jsou blíže popsány v tomto článku.

Je možné žádat o podmínečné propuštění po uplynutí poloviny trestu i při odsouzení na 4 měsíce nebo se podmínečné propuštění na krátké tresty nevztahuje? Děkuji za odpověď.

Pokud jde o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, nezáleží na délce uloženého trestu. Žádat o podmíněné propuštění může odsouzený bez ohledu na to, jak dlouhý trest mu byl uložen. Jiná je otázka technické proveditelnosti. Při čtyřměsíčním trestu může odsouzený požádat o podmíněné propuštění po dvou měsících. Soud by měl o žádosti zpravidla rozhodnout do jednoho měsíce, málokdy se to však stihne, záleží na tom, jak je příslušný soud moc zavalen prací (soud musí žádost projednat ve veřejném zasedání, tzn., nemůže o tom rozhodnout jen tak od stolu) a taky na tom, jak rychle získá spis od soudu, který trest ukládal. V lepším případě se proto u čtyřměsíčního trestu podaří podmíněné propuštění po třech měsících, v horších případech si odsouzený trest „odsedí“ celý. Ve srovnání s odsouzenými k delším trestům je to sice nespravedlivé, ale zatím je situace zkrátka taková.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: