Mohu jako svědek žádat nepřítomnost novinářů u soudu?


Dobrý den.mam právo jako svědek u soudu aby nebyli přítomni novináři?

Pokud není důvod pro vyloučení veřejnosti, např. z důvodu ohrožení mravnosti nebo státního tajemství, nelze novináře z jednání vyloučit, protože každé jednání j e v zásadě veřejné. Rovněž v případě, že by byly důvody k utajení svědka, zařídí předseda senátu, aby totožnost svědka nikdo, tedy ani novináři nezjistil. V takových případech také obvykle daného svědka ani nikdo v jednací síni nevidí.

Novináři mají právo se jednání účastnit jako kdokoliv jiný. V jednací síni si mohou pořizovat zápisky a s vědomím předsedy senátu si mohou pořizovat i zvukové záznamy. Obrazové záznamy (fotografie, video) mohou pořizovat jen se souhlasem předsedy senátu.

Dobrý Den..muj dotaz zní..jsem obviněn z podvodu a v usnesení je napsáno,že jsem měl způsobit škodu „nikoliv malou“ Co to znamená?A jaký to má vliv při vynášení rozsudku? Další dotaz zní,pokud se mění výpovědi obviněného i poškozeného jak se při vyšetřování ktomu přistupuje? POslední dotaz ,jestli u soudu můžu navrhnout,jako obviněný.že si nepřeji aby byly přítomni v soudní síni někteří lidé.(jedná se např.o rodiče poškozeného).

U majetkových trestných činů se trestní sazba odvíjí mj. od výše způsobené škody. Hranice škody jsou pospány v tomto článku. Konkrétně ve vašem případě to znamená, že jste způsobil škodu mezi 25.000,- Kč a 500.000,- Kč. Tomu u trestného činu podvodu odpovídá trestní sazba 6 měsíců až tři roky odnětí svobody. Průběžné změny výpovědí svědků a obviněných soud bude muset hodnotit i ve spojení s dalšími důkazy a na jejich základě rozhodne, čemu uvěří a čemu ne. Hlavní líčení u soudu je veřejné a to, že nemáte sílu pohlédnout do očí poškozenému či jeho rodičům, rozhodně není důvodem k vyloučení veřejnosti.
 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: