Výběr z internetového zpravodajství 2.9.2011


  • I policajti jsou jen lidi – Chcete sex? Přineste policistce k výslechu pervitin.
  • Připravují se přísnější tresty za korupci a za kupčení s volebními hlasy


Policistka se nabízela k sexu a za informace ze spisů brala pervitin

Policejní inspekce obvinila ženu zákona ze severu Čech, která si podle detektivů k platu přilepšovala prodejem drog a vynášením informací z vyšetřovacích spisů.

Detektivové zjistili, že obviněná policistka z Bíliny na Teplicku minimálně od loňského dubna zneužívala svoje postavení a vyšetřovaným zločincům a narkomanům prodávala informace ze spisů. Její "zákazníci" ji odměňovali buď hotovostí, nebo dávkami pervitinu. Ten policistka spotřebovala buď sama, nebo ho dál prodávala. Aby měla na drogy víc peněz, nabízela se na internetu k erotickým službám. Soud už poslal policistku do vazby.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.czSněmovna o návrhu zpřísnit trest za pletichy při zadávání veřejných zakázek rozhodne příští týden

Sněmovna dnes poslala do závěrečného schvalování novelu, která má o dva roky zpřísnit trest vězení za úplatkářství nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Koaliční poslanci navíc navrhli až třemi roky vězení postihnout i kupčení s hlasy voličů.

Koaliční poslanci ústy ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) navrhli, aby hrozilo vězení v délce šesti měsíců až tří let tomu, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle.

Podnětem byly případy kupčení s hlasy při nedávných komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku, kde se od loňského podzimu prokázalo takovéto jednání už dvakrát. Místní lidé si tak z rozhodnutí soudů musejí jít příští víkend volit zastupitele už potřetí.

Vládní předloha počítá s tím, že až deset let vězení místo současných osmi bude zřejmě hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Novela také zvyšuje horní hranici základní trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze tří na pět let vězení. Maximální sazba v případě škody či prospěchu velkého rozsahu zůstává na 12 letech vězení. Až tři roky vězení mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení.

Nová pravidla mají také umožnit využívání agentů z řad policistů při odhalování úplatkářství a zaručit jim beztrestnost. Soudy by pak mohly vydat příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což v případě korupčního jednání bude důležité pro odhalování této trestné činnosti.

Celý text článku najdete na webových stránkách vz24.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: