Co dělat, když bývalý manžel neplatí výživné?


Dobrý den má dcera je již plnoletá ale stále studuje já jsem rozvedená dcera žije se mnou její otec ale neplatí žádné výživné i po kontaktu s ním a sdělení mu že dcera dále studuje odmítá ji posílat výživne co v takovém případě dělat děkuji

Vyživovací povinnost rodičů k dětem nezaniká plnoletostí, rodiče jsou povinni děti vyživovat, dokud se soustavně připravují na své budoucí povolání, tedy studují.

Pokud výše výživného byla stanovena soudem (a to i v době, kdy ještě byla nezletilá), může vaše dcera podat proti svému otci u soudu návrh na nařízení exekuce, takže výživné mu pak na základě soudního rozhodnutí bude sráženo přímo z platu nebo z jeho účtu, případně mu může být zabaven nějaký majetek. Se žádostí o sepsání exekučního návrhu se může vaše dcera obrátit na kteréhokoliv advokáta. Pokud jde o trestní důsledky neplacení výživného, mohlo by se jednat o trestný čin zanedbání povinné výživy, za který může být uložen trest odnětí svobody v základní výměře na dobu až dvou let, v odůvodněných případech ale může trestní sazba činit jeden rok až pět let odnětí svobody. Obviněný přitom může odvrátit své odsouzení tím, že výživné dodatečně doplatí před tím, než soud prvního stupně začne vyhlašovat rozsudek. Vy nebo vaše dcera tedy můžete podat trestní oznámení, a to nejlépena Policii ČR buď v místě bydliště vaší dcery nebo v místě bydliště vašeho bývalého manžela.

 

25.5.2007 jsem na policii oznámila neplaceni výživného, ještě jsem nedostala ani předvolání k soudu, je to možné?

Možné to je. V úvahu přicházejí různé možnosti. U trestného činu zanedbání povinné výživy se v některých případech, které se zdají být nadějné, snaží policejní orgány, případně státní zastupitelství, vést obviněného, např. i prostřednictvím probační a mediační služby, k doplacení výživného. V zájmu celé společnosti i v zájmu dětí je, aby výživné bylo doplaceno, zájem na potrestání je až na dalším místě. Je tedy možné, že vůbec ještě nebyla podána obžaloba.

Další možností je, že obžaloba byla podána a soud rozhodl bez nařízení jednání (a tedy i bez vašeho výslechu) trestním příkazem. Trestní příkaz se vám nedoručuje, ale pokud o něj požádáte, předpokládám, že vám ho soud dá k dispozici. Třetí možností je, že sice již byla podána obžaloba a soud nerozhodl trestním příkazem, ale dosud ani nenařídil ve věci hlavní líčení. Nevím, který soud by měl danou trestní věc projednávat, ale některé soudy jsou stále ještě natolik zavalené prací, že hlavní líčení nařizují až po několika měsících. Zkuste se obrátit na policejní oddělení, kde jste podávala trestní oznámení, tam by vám měli sdělit, jak s věcí bylo naloženo. Pokud věc předali státnímu zastupitelství, obraťte se i tam a tam vám sdělí, zda ve věci byla podána obžaloba. Jestliže došlo k podání obžaloby, zavolejte si do trestní kanceláře příslušného soudu a tam vám řeknou, jak to s věcí vypadá. Jestliže již věc byla rozhodnuta, můžete požádat o zaslání rozsudku nebo trestního příkazu. Jestliže byl např. uložen podmíněný trest a odsouzený výživné nadále neplatí, upozorněte na to písemně soud, aby mohl rozhodnout o přeměně na nepodmíněný trest.

Dobry den,potrebovala bych radu.Dne 29.5.2007,byl se mnou sepsan protokol o trestnim oznameni,ale kompetentni osoba,ktera tento protokol se mnou sepisovala,napsal spatny rok ,tzn.29.5.2006,marne cekam na soud a nic a z ted jsem si toho vsimla,co mam delat? 7.11.2007 jdu hlasit dalsiho pul roku neplaceni,prosim poradte moc Vam dekuji

Nesprávně uvedené datum na protokole o trestním oznámení by nemělo mít vliv na prošetření věci. Zkuste se pídit po osudu vašeho trestního oznámení, jak jsme popsali výše. Jestli jdete v listopadu na policii znovu kvůli trestnímu oznámení, zeptejte se tam, jak bylo naloženo s oznámením předchozím. Pokud se dopátráte až k soudnímu rozhodnutí, můžete i toto rozhodnutí využít. Pokud např. byl obviněnému uložen podmíněný trest odnětí svobody, můžete soudu oznámit, že ani nadále není výživné placeno, což by bylo důvodem k přeměně trestu na nepodmíněný. Pokud by k tomu došlo, je velká šance, že peníze budete dostávat alespoň z věznice, pokud bude odsouzený pracovně zařazen. V současné době vláda schválila návrh změny zákona, podle níž by odsouzení nesměli odmítnout práci pro stát či obce nebo kraj.



Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: