Výběr z internetového zpravodajství 20.1.2012


  • O dohodě o vině a trestu se mluví už dlouho a skutek pořád utek
  • Obecně prospěšné práce, domácí vězení – nic pro recidivisty, kterých tu je stále dost
  • Máme novou věznici. Je to potřeba – bohužel


Výbor: Dohoda o vině a trestu nemá zahrnovat závažné zločiny

Sněmovní ústavně-právní výbor chce z vládní novely soudního řádu o možnosti dohody o vině a trestu vyjmout zvlášť závažné zločiny s více než desetiletou sazbou. Bylo by u nich nutné podle dnešního pozměňovacího návrhu výboru obvyklé soudní líčení s dokazováním. Vláda navrhuje, aby se nově zaváděná možnost dohody o vině a trestu mezi státním zástupcem a obviněným nevztahovala jen na trestné činy, jejichž následkem je smrt.

Novinka počítá s tím, že pokud se obviněný dozná, žalobce mu může navrhnout přiměřený trest, případně ochranné opatření a také rozsah a podobu náhrady způsobené škody. Dohodu by pak schvaloval soud bez nařízení hlavního líčení, potvrdit by ji ale nemusel. Proti tomuto rozhodnutí soudu by nebylo možné odvolání. „Institut zjednodušuje a zlevňuje trestní stíhání v případech, kdy není pochyb o vině,“ uvedl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Alternativní tresty neochrání společnost před zločinci, varuje soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by ocenil, kdyby soudci častěji udělovali alternativní tresty, například domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce, namísto trestů vězení. Podle místopředsedy Městského soudu v Praze Bohuslava Horkého však takové tresty neochrání společnost před zločinci, mnoho odsouzených jsou navíc recidivisté.

Počet recidivistů v Česku je podle něj mimořádně vysoký. „Není pravdou, že by v případě odsouzení pachatele ze přečin – tedy nedbalostní jednání naplňující skutkovou podstatu trestného činu nebo úmyslné jednání se sazbou do pěti let – byl až na mimořádné výjimky uložen někomu hned napoprvé nepodmíněný trest odnětí svobody, to je skutečně téměř fikce,“ říká Bohuslav Horký.

Soudy se podle něj snaží mnohdy i opakovaně dát pachateli šanci napravit se. V Česku ale příliš nefunguje následné výchovné působení na tyto pachatele, aby už v budoucnu trestnou činnost nepáchali. Velmi často ji proto opakují.

Celý text článku najdete na webových stránkách Rozhlas.cz


Pospíšil otevřel novou věznici pro ženy

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) prý našel recept na vyřešení problému přeplněných českých věznic. Na aresty se přestaví celkem tři střežené ubytovny pro žadatele o azyl, které přestalo využívat ministerstvo vnitra.

První z nich, nově otevřenou ženskou věznici ve Velkých Přílepech u Prahy, představil ve čtvrtek novinářům. V Česku jde o první novou věznici téměř po dvanácti letech. Naposledy se v květnu 2000 otevírala ženská věznice ve Světlé nad Sázavou.

„Až zhruba do roka upravíme další zařízení ve Vyšních Lhotách na Ostravsku a v Poštorné na Břeclavsku, bude problém přeplněnosti věznic v podstatě vyřešen,“ oznámil Pospíšil.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: