Obžaloba


Obžaloba je rozhodnutí státního zástupce, kterým staví obviněného před soud. Znamená to, že státní zástupce po shromažďování důkazů policií v tzv. přípravném řízení dospěl k závěru, že je dáno důvodné podezření, že obviněný se opravdu dopustil trestné činnosti a proto na něho podává obžalobu. V obžalobě musí uvést popis jednání, kterého se obviněný měl dopustit, jaký trestný čin v tom státní zástupce spatřuje a musí také navrhnout důkazy, které podezření potvrzují, ale i ty důkazy, které by ho mohly zpochybnit. Obžalobu musí státní zástupce rovněž písemně zdůvodnit a poté ji pošle soudu.

V médiích je obžaloba často zaměňována s žalobou. Žaloba ale nemá s trestním řízením nic společného. Žalobu podává žalobce (tj. jakákoliv fyzická či právnická osoba) v občanskoprávním řízení, tzn. že na základě žaloby se u soudu mohou soudit např. dva lidé nebo firmy apod. Obžalobu oproti tomu může podat jen státní zástupce a jen v trestním řízení.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: