Byl jsem odsouzen a chci podnikat


Dobry den, byl jsem před dvěmi a půl lety odsouzen k deseti měsícům nepodmíněně za způsobení dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Po polovině trestu jsem byl propuštěn a dostal jsem podmíněný trest na jeden a pul roku. Nyní řeším situaci kdy je na mě naléháno z práce abych si vyřídil živnostenský list. Je možné ho získat se skutečnosti, ze mam v trestním rejstříku zápis za tento trestný čin? Za jak dlouho se trestní rejstřík čistí a je-li možnost požádat o jeho výmaz a za jakých podmínek? Dekuji za odpověď

Pokud bylo vaše jednání posouzeno jako úmyslný trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, nejste považován za bezúhonného a tudíž vám to brání v získání živnostenského oprávnění. V takovém případě byste musel zažádat o zahlazení odsouzení, k tomu však neuplynula ještě potřebná tříletá lhůta. Pokud jste však byl odsouzen pouze za nedbalostní trestný čin ublížení na zdraví, měl byste být podle živnostenského zákona považován za nevinného. Zkuste se s odsuzujícím rozsudkem dojít zeptat na příslušný živnostenský úřad a tma by vám poté, co si rozsudek přečtou, měli poradit konkrétněji.

 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je pravda, že pokud se moje činnost, kterou bych chtěl provozovat netýká trestného činu za který mám podmínku a vyhoštění ze švédské země, mohu požádat o vydání živnostenského listu. I když mám záznam v rejstříku trestu. Děkuji

Není podstatné, jestli jste byl odsouzen v ČR nebo v cizině, podstatné je, zda se vaše odsouzení objevuje ve výpisu z rejstříku trestů. Živnostenský zákon za jednu z podmínek podnikání označuje i bezúhonnost. Zároveň tento zákon uvádí, kdo bezúhonný není. Pokud se na vás tedy nevztahuje jedna z níže uvedených podmínek, považujete se pro účely živnostenského podnikání za bezúhonného a můžete tedy za splnění dalších podmínek začít podnikat.

 

  • Pokud jste byl odsouzen za jakýkoliv úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně jednoho roku, nepovažujete se za bezúhonného a nemůžete tedy provozovat živnost.
  • Pokud jste byl odsouzen za úmyslný trestný čin související s vaší podnikatelskou činností, nepovažujete se za bezúhonného, a to bez ohledu na to, jaký trest vám byl uložen.
  • Pokud jste byl odsouzen za nedbalostní trestný čin související s vaší podnikatelskou činností, nepovažujete se za bezúhonného, a to bez ohledu na to, jaký trest vám byl uložen. To však neplatí, pokud se na vás již hledí, jako byste odsouzen nebyl, tedy pokud skončil trest zákazu činnosti, či byl řádně zaplacen peněžitý trest nebo pokud jste se osvědčil ve zkušební době podmíněného odsouzení nebo jste vykonal zcela trest obecně prospěšných prací (viz např. tento článek)


Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: