Obecně prospěšné práce, zákaz činnosti a záznam v rejstříku trestů


Dobrý den, byl mi trestním příkazem uložen trest veřejně prospěšných prací a zákaz řízení motorových vozidel na dobu 2 let. Chtěl bych se zeptat, zda a) nebudu mít záznam v trestním rejstříku b) budu mít záznam, ale po odpracování prací bude vymazán nebo c) budu mít záznam po celou dobu zákazu činnosti. Děkuji za odpověď.

U trestu obecně prospěšných prací i u trestu zákazu činnosti platí, že poté, co je trest odsouzeným vykonán, se na něj hladí, jako by odsouzen nebyl, to znamená, že odsouzení se nebude uvádět ani ve výpisu z rejstříku trestů. V praxi se to děje tak, že poté co odpracujete obecně prospěšné práce soud zašle vyrozumění Rejstříku trestů a to samé udělá v okamžiku, kdy vám uplyne celý trest zákazu činnosti. Ve výpisu z rejstříku trestů přestane být odsouzení uváděno až po výkonu obou trestů, tzn., že i když vykonáte obecně prospěšné práce dříve, než vám skončí zákaz činnosti, bude odsouzení ve výpisu z rejstříku trestů uváděno až do doby, než vám skončí zákaz řízení.

Dobrý den, v červenci 2007 jsem byl zastaven Policií ČR a při dechové zkoušce jsem nadýchal 1,19 promile alkoholu. V následném soudním řízení mi byl udělen zákaz řízení na dobu dvou let a veřejně prospěšné práce. Veřejně prospěšné práce jsem odpracoval, ale zákaz řízení vozidel mi trvá do července 2009. Chtěl jsem se zeptat, když budu žádat o výpis z rejstříku trestů, kdy se stane, že jej dostanu bez záznamu? Když po roce požádám o prominutí zbytku trestu s kladným vyřízením, bude po roce můj trestní rejstřík čistý? Nebo se tomu stane až po 2 letech? 

V případě trestu obecně prospěšných prací i trestu zákazu činnosti platí, že po vykonání takového trestu se na pachatele hledí, jako by nebyl odsouzen, to znamená, že toto odsouzení se nevykazuje ani ve výpisu z rejstříku trestů. Jestliže vám tyto tresty byly uloženy oba najednou, platí, že se na pachatele hledí jako na neodsouzeného až po vykonání posledního z obou trestů, ve vašem případě tedy po vykonání trestu zákazu činnosti. Pokud tedy máte vykonán trest obecně prospěšných prací, musíte počkat až vám uběhne i trest zákazu činnosti a pak teprve nebude vaše odsouzení vykazováno ve výpisu z rejstříku trestů. Pokud požádáte o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti po uplynutí jeho poloviny a soud vám vyhoví, bude vám stanovena zkušební doba. Ta bude pravděpodobně o něco delší než zbytek trestu zákazu činnosti. V takovém případě nebude vaše odsouzení vykazováno ve výpisu rejstříku trestů až po uplynutí zkušební doby, resp. po tom, co soud rozhodne, že jste se ve zkušební době osvědčil (pokud tedy ve zkušební době nic neprovedete). Prakticky to znamená, že pokud požádáte o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, budete sice moci dříve řídit, ale na druhou stranu budete mít déle záznam ve výpisu z rejstříku trestů.

 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: