Perličky ze spisů


Ačkoliv se v trestním řízení probírají záležitosti spíše smutné a zavrženíhodné, čas od času se i při této práci objeví nějaká úsměvná či kuriózní situace. Někdy se jedná přímo o vystoupení některé ze zúčastněných osob, jindy při zpětném čtění díky strohé právnické formulaci budí úsměv na tvářích soudní protokoly či policejní záznamy. V tomto článku si můžete přečíst některé z těchto perliček. Zdrojem těchto perliček jsou osobní zážitky autorů a jejich kolegů, které pak jsou doplněny nejlepšími perličkami (současnými i z dob dřívějších), posbíranými na různých webových stránkách. Pokud sami máte nějaký podobný zážitek a chcete se s ním podělit, napište nám jej a my ho zde zveřejníme.

*    *    *

 

Policejní záznam o silniční kontrole
Na závěr dodávám, že jsme za vozidlem vyjeli záměrně ze sídliště, kde nás míjelo, protože nám bylo vzhledem k osobám ve vozidle téměř jasné, že naše kontrola nemůže být bezvýsledná.

*    *    *

Obviněný popisuje do policejního protokolu, kde všude kradl:

Ty obrazy jsme vzali v takovém hodně velkém domě, u kterého byla velká zahrada, kde bylo hodně soch a kamenů. Pokud jsem dotazován, zda se mohlo jednat o kostel a přilehlý hřbitov, tak je to možné.

*    *    *


Z usnesení o zahájení trestního stíhání
Podezřelý vylákal poškozenou do svého automobilu pod záminkou, že jí chce popřát k narozeninám. …… Poté, co podezřelý popřál poškozené k narozeninám, s ní proti její vůli vykonal pohlavní styk, načež oslavenkyně z auta s brekem utekla.

*    *    *

Ukázněný motocyklista
Motorizovaná hlídka policie měla právě malou pauzu a proto policisté v jedné vesnici zajeli se svým automobilem do postranní uličky s tím, že se tam v klidu nasvačí. Při rozbalování svačiny policista v autě zavadil o klakson, který tak zatroubil. V té době právě kolem projížděl muž na motocyklu, jenž čistě náhodou měl vyslovený zákaz řízení motorových vozidel. Domníval se, že policisté troubili na něj a proto zastavil, vrátil se k nim a rovnou se jim přiznal, že řídí bez řidičského průkazu. Co měli policisté dělat, když objeví trestný čin, musejí zasáhnout, i když tím přijdou o svačinu. Takže s motocyklistou všechno sepsali a ten byl následně obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí.
 
 
 

*    *    *


Vyjádření svědka ke své způsobilosti svědčit:
K hlavnímu líčení, kde se projednávala drogová trestná činnost, se dostavil svědek. Vzhledem k určitému zvláštnímu chování svědka pojal předseda senátu podezření, že by svědek nemusel být zcela střízlivý.
Soudce: Pane svědku, požil jste před tím, než jste šel k soudu, nějaký alkohol?
Svědek: Ne, nepožil.
Soudce: A nějaké psychotropní látky jste požil?
Svědek: Pane předsedo, já jsem nastřelenej jak pecka.

 

*    *    *


Obivněný ke své kriminální minulosti:

Je pravda, že jsem byl asi před dvaceti lety trestán za pohlavní zneužití čtrnáctileté holky. Dostal jsem za to podmínku na jeden rok s odkladem na dva roky. Tuto podmínku se mi podařilo proměnit a ten jeden rok jsem si odseděl.
*    *    * 
Výslech mladíka obžalovaného ze znásilnění:
Obžalovaný: Je pravda, že jsme měli styk, ale rozhodně to bylo dobrovolné, my jsme s poškozenou normálně chodili.
Otázka: A jak dlouho jste spolu chodili?
Obžalovaný: Asi tak půl hodiny.
*    *    *

Z policejního záznamu o silniční kontrole:
Na výzvu k zastavení řidič reagoval tím, že prudce odbočil na parkoviště obchodního domu, kde zastavil a z vozidla vyběhl. Jak se naštěstí ukázalo později, byl tak naprosto opilý, že ho zradily nohy a vedle vozu upadl na všechny čtyři. Jak se bohužel ukázalo, tak jsem udělal chybu, když jsem služební motorový prostředek zastavil za vozidlem podezřelého a zabrzdil, protože ten řidič v té opilosti na tento úkon zapomněl, nezatáhl ruční brzdu a jeho vozidlo z mírného svahu zcouvalo na náš služební automobil a došlo k poškození. …..
…. K chování podezřelého lze uvést, že byl arogantní, vyslechli jsme si přednášku o tom, na co si platí daně a na co ne a že příští rok je už platit nebude, sprostě nám nadával a vyhrožoval, že na nás taky dojde. Jediné, co bylo pozitivní, byla jeho nadávka na naši adresu „vy tesiloví zmrdi“, což bylo originální a něco takového jsem slyšel poprvé.
*    *    *

Cizinec obviněný z krádeže motorové pily u soudu. Komunikace díky nekvalitnímu tlumočení probíhala asi takto:
Obviněný: Já jsem se chtěl vrátit domů a proto jsem ukradl tu pilu.
Soudce: Jakou to má souvislost?, To jste na té pile chtěl odjet?
Obviněný: No, ona ta pila byla motorová.


Soudce: Byl vám uložen trest vyhoštění, takže si sbalte svých pět švestek a odjeďte.
Obviněný: Já o žádných švestkách nic nevím, já jsem ukradl pilu

 

*    *    *
Z policejního záznamu o silniční kontrole:

…. Řidič předložil všechny potřebné doklady a rovnou řekl, že požaduje provedení dechové zkoušky na alkohol. Když si to přál, tak jsme mu to umožnili, výsledek byl 1,17 g/kg alkoholu v dechu zkoušeného. Při projednání a řešení přestupku se choval slušně.

 

*    *    *

Zadržení opilého řidiče

Policejní hlídka zadržela opilého řidiče, který zastavil před svým domem. Ten ještě zazvonil na svou družku, chtěl jí předat klíče od auta, aby mohla zajet do dvora. Pokračuje policejní záznam ….

„…. Když zazvonil, po chvíli ze dveří vyšla paní, která se zjevně špatně vyspala, jelikož podezřelého začala titulovat různými slovy, označující určité části pouze mužského těla, a to ještě nevelké inteligence a nepěkného vzhledu.“

Obviněný k tomu potom uvedl při výslechu toto:

„Co se týká té události ze dne 15.4. 2010, tak k tomu uvedu následující. Neřídím, autem normálně nejezdím, protože jsem si neudělal řidičský průkaz. Toho dne nechala družka auto, které je naše, ona s ním jezdí, na náměstí. Já nevím proč, zkrátka jsem řekl, že ho vyzvednu. Auto je společné, proto jsem vzal klíče z věšáku a šel jsem na náměstí. Auto bylo zaparkováno tak nešťastně, že mne to vcuclo do nedaleké hospody, tu nebudu jmenovat, kde jsem narychlo vypil 6 piv, jak bylo silné nevím, bylo to během půl hodiny – pospíchal jsem domů. Skočil jsem do auta, i když to byla blbost, a vyrazil jsem k domovu. Když jsem zastavoval u domu, tak za mnou stáli policisté a provedli kontrolu. Snažil jsem se chovat slušně, chápu že jsem udělal chybu, za kterou budu platit. Svého jednání litují, byla to pitomost, doufám že se to již nikdy nebude opakovat. Po cestě jsem nikoho neohrozil, necítil jsem se opilý, plně jsem vnímal. Proto mne překvapil výsledek dechové zkoušky, že toho bylo naměřeno tolik. Asi to bylo tím rychlopitím.”


Další perličky jsme roztřídili do sedmi oblastí, stačí si vybrat:
 
 
 


Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: