Výběr z internetového zpravodajství 7.9.2011


  • Ministerstvo plánuje větší změnu v trestním řízení. Pomůže to něčemu?
  • Soudci jsou pod vlivem zločinců. Jestli je to pravda, tak pánbůh s námi.
  • Švýcaři vydají Pitra do ČR. Jestli platí to předchozí, tak má vyhráno


Připravuje se novela trestního práva

K výslechu utajovaných svědků budou moci policisté využít videokonferenční zařízení, rozhodli v úterý poslanci a schválili novelu trestního zákoníku v závěrečném čtení. Stejným způsobem budou moci vypovídat i obvinění, u nichž hrozí, že svůj převoz k výslechu využijí k útěku.

Další pozměňovací návrh, který sněmovna přijala, doporučil ústavně-právní výbor. Návrh umožňuje uvalit odnětí svobody na trestance, který je v domácím vězení a nedodržuje ho.

"Novela tohoto zákona bude rovněž vést k výraznému zrychlení soudního řízení," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a dodal, že zcela nově bude upravené řízení o vazbě, jež bude spočívat ve zvláštním vazebním zasedání, které bude řídit soudce.

K návrhu zákona podal pozměňovací návrh i poslanec Václav Votava (ČSSD). Ten požadoval, aby se řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění stalo trestným činem. Postih by byl až do výše jednoho roku odnětí svobody. S návrhem však většina sněmovny nesouhlasila a zamítla ho.

Celý text článku najdete na webových stránkách tn.czSoudci se stýkají se zločinci a justici ohrožuje korupce, varuje BIS

Česká tajná služba kritizuje poměry v české justici. BIS ve výroční zprávě za loňský rok poukazuje nejen na podivné chování některých soudců a státních zástupců, ale také na situaci, kdy se i po odhalení skandálních praktik na plzeňské právnické fakultě vlastně nic nestalo.

"Nestandardní aktivity představitelů justice vykazovaly v mnoha případech znaky kriminálního jednání, které vzhledem k zákonnému vymezení postavení soudců a státních zástupců nelze odpovídajícím způsobem postihnout," tvrdí například BIS. Konkrétně prý šlo o úniky z databáze soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo manipulace řízením před soudem. Naprosto specifický problém pak prý představuje bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a žalobců. "BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh soudního řízení," píše tajná služba.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz


Pitr s odvoláním neuspěl, švýcarský soud ho vydal do ČR

Federální trestní soud ve Švýcarsku zamítl odvolání odsouzeného Tomáše Pitra proti povolení jeho vydání do České republiky. Novinkám to sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Pitr má ještě jednu možnost odvolat se, a to k Federálnímu nejvyššímu soudu.
 

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: