Řídil jsem opilý – bude to přestupek nebo trestný čin a mohu ovlivnit trest?


Dobry den, ridil jsem pod vlivem alkoholu a cekam na ulozeni trestu. Chtel bych se zeptat zda mam moznost nejak ovlivnit druh postihu. Např. místo pokuty obecne prospesne prace.Dale bych chtel vedet jake tresty se zhruba ukladaji kdyz bych mel pod jedno promile a nad jedno promile alkoholu v krvi.Nikdy jsem zadny prestupek nemel ani jsem nebyl nijak trestan. Moc dekuji za odpoved.  

Záleží, zda vaše jednání bude posouzeno pouze jako přestupek nebo jako trestný čin. Obvyklá hranice mezi přestupkem a trestným činem je jedno promile alkoholu v krvi. 

Pokud půjde o přestupek, bude ještě záležet na rozsahu ovlivnění. V mírnějším případě se uloží pokuta 10.000,- Kč a ž 20.000,- Kč a zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok. V horším případě je pokuta 25.000 až 50.000,- Kč a zákaz řízení na 1 rok až dvě léta. Tyto sankce příslušný úřad uložit musí, nemůže např. říci, že uložení pokuty je dostačující a zákaz řízení už není třeba.

V případě, že budete mít přes jedno promile alkoholu v krvi, bude se jednat o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Pokud jste ještě pro řízení pod vlivem alkoholu nebyl v minulosti postižen, nezpůsobil jste pod vlivem alkoholu nehodu, hrozí vám trest odnětí svobody na dobu až jednoho roku (podmíněný či nepodmíněný), může vám být uložen peněžitý trest (od 2.000,- Kč výše) trest zákazu řízení motorových vozidel (na jeden rok až deset let) nebo trest obecně prospěšných prací (50 – 300 hodin). V tomto případě můžete uložení trestu ovlivnit svým vyjádření, že např. jste ochoten odpracovat obecně prospěšné práce apod. Téměř s jistotou však počítejte s tím, že nejméně na rok přijdete o řidičský průkaz.

 

Dobrý den, za řízení pod vlivem alkoholu (0,3 promile při dechové zkoušce, krevní zkoušce jsem se podrobil) mi byl na místě odebrán řidičský průkaz. Chtěl bych se zeptat jestli přijdu o řidičský průkaz, na jak dlouho a jak dlouho mají úředníci na vyřízení přestupku? Doba na kterou mi bude řp odebrán se počítá od data přestupku nebo od data vyřízení. Díky za odpověď

Jak už je výše uvedeno, o řidičský průkaz přijdete určitě a to pravděpodobně na dobu v rozmezí šesti měsíců až jednoho roku. Do celkově uložené sankce se vám započítá doba od okamžiku zadržení řidičského průkazu. Správní řízení musí být příslušným orgánem (v daném případě pověřeným městským úřadem) zahájeno do 60 dnů.

Dnes mi byl doručen trestní příkaz, kterým jsem byl odsouzen za řízení mot.vozidla po požití alkoholu paragraf 201 -1,29 prom. k peněžitému trestu 15.000,-Kč a k zákazu řízení na 3 roky. Nikdy před tím jsem žadný podobný čin nespáchal, kartu řidiče i trestní rejstřík mám doposud absolutně čistý. Zdá se vám trest přiměřený? Mám podat proti příkazu odpor? Dále se chci zeptat kdy a kde mám pokutu uhradit?. V příkazu není místo ani lhůta do kdy mám zaplatit napsaná. Předem děkuji za vaši odpověď. (6.2.2008)

K otázce přiměřenosti trestu se nelze vyjádřit, protože neznáme všechny okolnosti. Vaše jednání je trestným činem a když ho porovnáme s podobným přestupkem (řízení pod vlivem alkoholu do 1 promile), tak si přiměřenost můžete posoudit sám. Za přestupek musí být uložena pokuta, a to nejméně 25.000,- Kč a nejvíce 50.000,- Kč a musí být uložen zákaz řízení na dobu 1 roku až dvou let. Trestný čin je samozřejmě závažnější než přestupek, takže i sankce musí být přísnější. Soud vám teoreticky mohl uložit peněžitý trest až pět milionů korun a zákaz řízení až na 10 let.

Pokud jde o placení peněžitého trestu, nemusíte se sám starat o to, jak ho zaplatit. Až trestní příkaz nabude právní moci, soud vám pošle platební výzvu s číslem účtu a složenku. Pak budete mít patnáct dnů na zaplacení.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: