Vymazání podmíněného odsouzení z rejstříku trestů


dobry den, prosimvas porad nemuzu nejak se dozkoumat skutecnosti nasledujici: v mesici zari me konci podmineny trest byl na rok a pul o brezna minuleho roku…a zajima me co te s tim smazanim zaznamu ..pisete ze soud rozhodne..ale..soud rozhodne na muj popud na mou zadost??nebo sam a pokad sam dozvim se to??muzete mi tedy prosim poradit jak se mam zachovat nyni pocitame li ze je 1.9 me trest konci a potreboval bych vypis cisty z restriku do prace..co pro to musim momentalne udelat?

Vy nemusíte dělat nic.

Po skončení zkušební doby podmíněného odsouzení si soud sám vyžádá zprávy o vašem chování ve zkušební době (zjistí si, jestli jste se nedopustil další trestné činnosti, jestli se chováte slušně v místě bydliště a pokud vám byly uloženy i nějaké zvláštní podmínky, třeba nahradit škodu, zkontroluje si i splnění těchto podmínek). Pokud bude vše v pořádku, pošle vám usnesení o tom, že jste se osvědčil. Pokud se ale soudu nebude něco líbit, tak nařídí veřejné zasedání, o kterém vás vyrozumí a tam se můžete ke všemu vyjádřit. Pak soud rozhodne jestli jste se osvědčil nebo jestli si tu podmínku lidově řečeno „odsedíte“ ve vězení. Na tohle všechno má soud podle zákona jeden rok od skončení vaší zkušební doby. Jestliže během toho jednoho roku soud nic neudělá (což by se ale stát nemělo), platí, že jste se osvědčil.

Pokud bude rozhodnuto o osvědčení nebo soud ve lhůtě jednoho roku nerozhodne, hledí se na vás jako byste nebyl odsouzen a odsouzení se tedy nebude uvádět ani v rejstříku trestů.

Dobrý den, v roce 2002 jsem byl podmíněně odsouzen souhrnným trestem na 2 roky. Zkušební doba mi skončila v roce 2004 kdy mi soud poslal dopis, že jsem se osvědčil a že na mě bude pohlíženo jako bych nebyl odsouzen. Když jsem si dnes zažádal o výpis z rejstříku trestu, zjistil jsem, že tam ten trest mám pořád uvedený. Mohli byste mi prosím poradit jak mám postupovat, aby mi byl vymazán v co nejkratší době? Mám si zažádat o zahlazení? Za odpověď předem děkuji.

Pokud vám skutečně byl uložen pouze podmíněný trest odnětí svobody a bylo rozhodnuto, že jste se osvědčil, tak se jedná o chybu soudu nebo rejstříku trestů. Soud totiž měl ihned po právní moci usnesení o osvědčení Rejstříku trestů oznámit, že došlo k osvědčení. Toto by mělo být v rejstříku trestů zaznamenáno, přičemž by to mělo mít ten následek, že ve výpisu z rejstříku se již toto odsouzení nebude zobrazovat. Obraťte se proto na soud, který vás odsoudil, aby rozhodnutí o vašem osvědčení zaslali rejstříku trestů.

Jiná je ale situace, pokud vám vedle podmíněného trestu odnětí svobody byl uložen ještě jiný trest, např. peněžitý. V takovém případě byste pravděpodobně musel žádat o zahlazení odsouzení, protože peněžitý trest za úmyslný trestný čin zůstává ve výpisu z rejstříku trestů, dokud není rozhodnuto o zahlazení. Důvodem by také mohl být dosud ne zcela vykonaný trest zákazu činnosti. Jak je to se záznamy ve výpisu z rejstříku trestů při uložení více trestů se dovíte v tomto článku.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: