Můžu se vyhnout odsouzení, když nahradím škodu?


Dobrý den..je možné mimosoudní vyrovnání s poškozeným nebo podmíněné pozastavení trestního stihani ,když chci škodu nahradit?Ale jsem bohužel v podmince.A čin jsem spáchal v podmince. Trestni čin je ale v jiné hlvě trestního zákona..má to nějaký vliv?A dále mně zajíma zda se můžu nechat zasupovat jako obviněný advokátem.  

Trestní řád umožňuje tzv. odklony od trestního řízení, konkrétně jde o narovnání a podmíněné zastavení. Těchto možností lze využít u trestných činů, za něž zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující pět let. Obviněný se musí k trestné činnosti doznat, nahradit škodu a musí být zřejmé, že vyřízení věci tímto způsobem je vzhledem k osobním poměrům obviněného dostačující. V případě narovnání pak obviněný musí ještě složit určitou částku na obecně prospěšné účely. Blíže k tomu v článcích Narovnání a Podmíněné zastavení trestního stíhání.

Ve vašem případě je ale otázkou, jestli soud bude ochoten trestní stíhání podmíněně zastavit nebo schválit narovnání. Vzhledem k tomu, že jste se trestného činu dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení, není splněna podmínka dobrých osobnostních charakteristik, která by zaručovala dostatečnou nápravu bez uložení trestu. Nicméně o podmíněné zastavení či narovnání můžete požádat. Pokud vám soud nevyhoví, určitě přihlédne k vašemu doznání a nahrazení škody jako k polehčujícím okolnostem.

V trestním řízení se samozřejmě můžete nechat zastoupit advokátem, který vás bude obhajovat. Stačí vybrat si některého advokáta a domluvit se s ním.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: