Můžu po půlce zažádat o vrácení řidičáku? Jak se spočítá půlka?


dne 30.04.2007 me bylo odebrano ridicske opravneni z duvodu nehody pod vlivem alkoholu na 15 mesicu. Mohu si po pulce trestu zažádat o vraceni? Existuje na toto nejaky formular? Dekuji.

Ano, po výkonu poloviny zákazu činnosti můžete požádat o vrácení řidičského průkazu. Pokud o zákazu činnosti bylo rozhodnuto v přestupkovém řízení pověřeným městským úřadem, je třeba se obrátit na tento úřad. Pokud trest zákazu řízení uložil soud, je třeba se obrátit na ten soud, který rozhodoval v prvním stupni. Formulář pro žádost o podmíněné upuštění od zákazu činnosti není, můžete využít náš vzor.

Dobrý den. Mám zákaz řízení motorových vozidel na 2,5 roku ,je možné zažádat o vrácení dříve než po uplynutí poloviny trestu?? děkuji za odpověď.

Ne, dříve, než po uplynutí poloviny trestu zákazu činnosti nelze vrátit řidičské oprávnění. To platí v případě, kdy trest zákazu činnosti uložil soud, stejně jako v případě, kdy o tom bylo rozhodnuto v přestupkovém řízení příslušným městským úřadem.

Dobrý den, přítel řídil v opilosti a v trestním řízení mu samosoudce vyměřil od ledna 2007 podmíněný trest na 18 měsíců a zákaz řízení 18 měsíců. Má smysl si dávat po 9 měsících žádost o vrácení řidičského průkazu, jestliže bude mít stále podmínku? A pokud ji dáme, je možné že na žádost daná instituce nezareaguje? Děkuji

Trest zákazu činnosti je trestem samostatným a je tedy nerozhodné, že stále běží zkušební doba podmíněného odsouzení. Žádost o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti lze tedy po uplynutí poloviny tohoto trestu podat i tehdy, pokud ještě neskončila zkušební doba podmíněného odsouzení. To platí např. i za situace, kdy obžalovanému je vedle trestu zákazu činnosti uložen trest obecně prospěšných prací. V takovém případě může odsouzený požádat o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti i přesto, že nemá odpracovaný ještě celý trest obecně prospěšných prací. Jiná by byla situace pouze v případě, že obžalovanému byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody. Doba výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody se totiž nezapočítává do trestu zákazu činnosti. Zkrátka, pokud obžalovaný sedí ve vězení, neběží mu trest zákazu činnosti a tudíž půlka tohoto trestu uplyne později.

Pokud odsouzený podá žádost o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, musí se soud touto žádostí zabývat, rozhodně ji nemůže ignorovat. to samozřejmě neznamená, že žádosti musí vyhovět, může ji i zamítnout.

dobry den . priteli soud udelil zakaz rizeni na 5 let. T.c. je ve vezeni.za jak dlouho muze zadat o vraceni ridicskeho prukazu, od rozsudku uplynulo 2 a pul roku. bude propusten v dubnu. dekuji (5.12.2007)

Na základě vašich informací vám nemůžu říct přesný termín, kdy uplyne polovina trestu zákazu činnosti. Spočítáte to následujícím způsobem:
 

  • Nejprve je třeba stanovit počátek trestu zákazu činnosti. Pokud byl vašemu příteli odebrán v souvislosti s trestným činem, za který byl odsouzen, řidičský průkaz ještě před vydáním rozsudku, bere se za počátek právě okamžik odebrání řidičského průkazu. Jestliže k tomuto nedošlo, je počátkem trestu zákazu činnosti datum právní moci odsuzujícího rozsudku
  • Nyní si spočítejte hodnotu poloviny trestu zákazu činnosti. Ve vašem případě je trest na 5 let, polovina tedy je 2,5 roku, tedy 30 měsíců.
  • Poté vypočítanou polovinu trestu přičtěte k okamžiku počátku trestu zákazu činnosti. Pokud by např. počátek trestu zákazu činnosti byl 15.ledna 2007, bude polovina trestu zákazu činnosti 15. července 2009 (tedy 15. ledna 2007 + 30 měsíců)
  • K takto získanému datu připočtěte délku skutečně vykonaného trestu odnětí svobody (má se tím na mysli skutečná doba pobytu ve věznici, nikoliv délka trestu tak, jak byl uložen soudem – to znamená že v případě podmíněného propuštění bude tato doba kratší, než uložený trest). Tím získáte datum, kdy je vykonána polovina trestu zákazu činnosti a kdy tedy lze žádat o podmíněné upuštění od výkonu trestu zákazu řízení motorových vozidel. Pokud by tedy v našem vzorovém případě byl uložen trest odnětí svobody na dobu 2 let a odsouzený byl podmíněně propuštěn po 15 měsících, bude moci žádat o podmíněné upuštění od výkonu trestu zákazu činnosti po 15. říjnu 2010 (15. července 2009 + 15 měsíců)Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: