Jak dlouho předem musím dostat předvolání k soudu?


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je-li zákonem stanovená lhůta, kdy se má člověk pozvaný na soudní jednání, nejpozději dozvědět stanovený termín. Je to nejméně 15 dnů před soudním jednáním nebo to může být i kratší doba? Děkuji za odpověď.  

Trestní řád zná dva základní typy soudních jednání – hlavní líčení a veřejné zasedání. Pro každý z těchto typů pak upravuje i to, s jakým předstihem mají být jednotlivé osoby k jednání předvolávány.

Pokud jde o hlavní líčení, obžalovanému, státnímu zástupci a obhájci musí být předvolání doručeno nejpozději pět pracovních dnů předem. Pokud tato lhůta není dodržena, může se hlavní líčení konat jen s jejich souhlasem, resp. pokud o to požádají. U ostatních osob (svědci, poškození, znalci, zúčastněné osoby atd.) je třeba zpravidla dodržet alespoň třídenní lhůtu. Nedodržení této lhůty však nemá žádné účinky, konání hlavního líčení v takových případech nelze vázat na souhlas těchto osob.

Při veřejném zasedání pro obviněného, obhájce, státního zástupce, případně další osobu, které se rozhodnutí soudu bude dotýkat, platí rovněž pětidenní lhůta. Na rozdíl od hlavního líčení však stačí, pokud je jim předvolání doručeno pět kalendářních dnů předem (u hlavního líčení se jedná o dny pracovní). Zkrátit tuto lhůtu pod stanovenou mez lze opět jen se souhlasem těchto osob. U ostatních osob je lhůta opět třídenní, stejně jako u hlavního líčení.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: