Opilá lékařka byla odsouzena


Dne 20. června 2007 uznal Okresní soud v Semilech vinnou trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky dětskou lékařku ze Semil (1960). Obžalovaná nejméně dne 12.1. 2007 vykonávala svoji lékařskou praxi pod vlivem alkoholu, ještě v 15.15 hodin téhož dne u ní bylo zjištěno 2,64 g alkoholu v kilogramu krve (tedy 2,64 promile). Obžalovaná připustila svoje problémy s pitím, hájila se, že v dopoledních hodinách nebyla alkoholem ovlivněna a až o polední přestávce vypila zhruba ¼ litru vodky. Podle znaleckého posudku a svědecké výpovědi zdravotní sestry byla lékařka pod vlivem alkoholu již v dopoledních hodinách. Jako svědkyně byly vyslechnuty též tři matky dětí, které byly pacienty obžalované. Všechny shodně vypověděly, že na obžalované pozorovaly známky ovlivnění alkoholem již od poloviny prosince 2006, což připustila i zdravotní sestra, která kvůli tomu několikrát musela odmítnout pacienty a zajistila jim ošetření u jiného lékaře. Na druhou stranu však všechny svědkyně obžalovanou jako lékařku chválily, až do prosince 2006 byla podle nich velmi milá, ochotná, vstřícná a ani k její odborné péči neměly svědkyně žádné výhrady. Svědkyně, která celou věc oznámila na policii dokonce uvedla, že pokud by si byla jistá, že obžalovaná je vyléčená, začala by znovu se svými dětmi k ní jako k lékařce docházet.

Obžalovaná v mezidobí sama dobrovolně absolvovala ústavní protialkoholní léčbu a pokračuje v léčení ambulantně. Vyjádřila lítost nad svým jednáním, které souviselo s jejími rodinnými problémy. Celá záležitost je pro ni dostatečným ponaučením, a to i z pracovního hlediska, neboť přišla o registraci potřebnou k provozování samostatné lékařské praxe.


Vzhledem k současnému kritickému postoji obžalované, která dosud nebyla trestána a ani postihována pro přestupek, dospěl soud k závěru, že možnosti nápravy nespočívají v bezpodmínečné represi. Byl jí proto uložen pouze podmíněný trest odnětí svobody na dobu 3 měsíců se zkušební dobou 18 měsíců. Zároveň jí byl uložen i zákaz samostatného výkonu povolání lékařky. Obžalovaná se tedy bude moci nechat jako lékařka zaměstnat. Tím bude pod dohledem zaměstnavatele, který bude moci případné další selhání okamžitě řešit pracovněprávní cestou, což minimalizuje možnost dalšího ohrožení pacientů. Zároveň v souladu s doporučením znalce bylo obžalované uloženo ochranné ambulantní protialkoholní léčení.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: