V opilosti přizabil kamaráda – vyzkouší si vězení


Dne 28. ledna 2009 Okresní soud v Semilech projednával obžalobu na mladíka (1986), který v červnu loňského roku pod vlivem alkoholu způsobil dopravní nehodu, při níž zcela zdemoloval své auto, nárazem do domku způsobil škodu téměř 140.000,- Kč majitelce domku, ale především způsobil vážná zranění svému šestnáctiletému spolujezdci.

Obžalovaný se 27. června 2008 zúčastnil ve Vysokém nad Jizerou oslavy konce školního roku. Šlo sice o večírek čerstvých absolventů základní školy, to však zúčastněným nebránilo v tom, aby se tam zřejmě ve větší míře popíjel alkohol. Ačkoliv obžalovaný již má základní školu nějaký ten pátek za sebou přijel na tento večírek také ve své Hondě. Asi dvě hodiny po půlnoci se obžalovaný rozhodl, že z večírku tímto autem odjede a vzal s sebou i svého šestnáctiletého známého. Nedaleko Vysokého nad Jizerou v obci Tříč obžalovaný nezvládl řízení a ve velké rychlosti narazil do rodinného domku. Jeho spolujezdec utrpěl zranění na různých částech těla, kvůli kterým byl hospitalizován až do listopadu a jeho léčba stále není ukončena, bude se muset podrobit ještě nejméně jedné reoperaci a předpokládají se u něho trvalé následky.

V krvi obžalovaného více než dvě hodiny po nehodě bylo zjištěno 1,17 promile alkoholu. Kromě toho znalec konstatoval, že obžalovaný s automobilem v uzavřené obci těsně před nehodou jel rychlostí nejméně 80 km/h. Automobil navíc měl na přední nápravě sjeté pneumatiky, jedna z nich byla v podstatě hladká, bez jakéhokoliv vzorku. Obžalovaný byl již v minulosti postižen pro rychlou jízdu, v místě bydliště má pověst mladíka, který se rád předvádí se svým silným autem.

Jednání obžalovaného bylo posouzeno jako trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví a obžalovanému, ačkoliv nebyl dosud trestán, byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu jednoho roku a zákaz řízení motorových vozidel na dobu 5 let. Soud přitom zohlednil i úplné doznání obžalovaného a jeho dosavadní beztrestnost. Na druhé straně ale musel přihlédnout k tomu, že obžalovaný dopravní předpisy porušil tím nejzávažnějším možným způsobem (alkohol za volantem, nepřiměřená a nedovolená rychlost, technicky nezpůsobilé vozidlo) a navíc málem zabil svého spolujezdce. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu k podání odvolání. Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: