Dva piráti silnic odsouzeni k nepodmíněným trestům


Turnov – Dne 29. října 2008 se Okresní soud v Semilech zabýval dvěma zvlášť závažnými trestnými činy, souvisejícími s řízením motorových vozidel. Nejprve soud projednával obžalobu na mladíka (1986) z Mnichova Hradiště. Ten 21. srpna 2008 vyrazil za zábavou do Turnova. Zábavu spojil s popíjením alkoholu a pak po půlnoci ve svém autě vyrazil do ulic. Když se jej v Ohrazenicích u Turnova pokusila zastavit a zkontrolovat hlídka policie, začal obviněný policistům ujíždět. Přes zákaz vjezdu v Ohrazenicích najel na rychlostní silnici, a to nejprve ve směru na Prahu a poté s vozem odbočil na Liberec. Policisté se samozřejmě vydali za ním. Tato honička však měla blíže spíše k akčním filmům, protože se celá odehrávala v protisměru čtyřproudé rychlostní silnice.

Jen díky tomu, že celá událost se odehrála v nočních hodinách a na silnici pro motorová vozidla nebyl hustý provoz, nedošlo k žádné nehodě. Po ujetí zhruba 4 kilometrů mladík honičku s policisty vzdal, ti mu pak naměřili 1,49 promile alkoholu v krvi. Soud tento „husarský kousek“ ocenil 3 měsíci odnětí svobody nepodmíněně a zákazem řízení na dobu 4 let. Takto mírný trest obžalovaný dostal jen díky svému doznání a díky tomu, že nebyl dosud soudně trestán. Trest odnětí svobody je krátký právě s ohledem na mládí a dosavadní bezúhonnost obviněného, ale je nepodmíněný právě pro závažnost spáchaného trestného činu. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu k podání odvolání.

Druhým hazardérem se životem svým i svých spoluobčanů byl mladý muž (1983) z Mašova u Turnova. Ačkoliv tento muž nikdy nevlastnil řidičský průkaz a již v minulosti byl pro řízení bez řidičského průkazu odsouzen, dne 25.9. 2008 vyrazil na výlet na svém motocyklu. Před železničním přejezdem v Přepeřích u Turnova mladík s motocyklem zůstal stát v koloně vozidel, čekajících na projetí vlaku. Když mladík zjistil, že za ním zastavili policisté, rozhodl se změnit trasu, otočil se a začal ujíždět. Policisté se vydali za ním a pronásledovali jej přes několik vesnic a měst, když obžalovaný jim ujížděl vysokou rychlostí, která se v obci pohybovala až okolo 100 Km/h, mimo obec až 180 km/h a po rychlostní silnici na Prahu dokonce 240 km/h. Z rychlostní silnice obviněný sjel v protisměru, za celou cestu několikrát riskantně předjížděl. Policistům bránil v předjetí, to se jim podařilo až na jedné louce u Loukova, kde jeden z policistů zabránil obviněnému v další zběsilé jízdě tím, že po obviněném skočil a srazil jej z motorky. Ani u tohoto obviněného neviděl soud důvod pro shovívavost a uložil mu nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců a zákaz řízení na dobu 4 let. Na rozdíl od předchozího případu tento obviněný nebyl opilý, ale na druhou stranu už byl v minulosti pro řízení bez oprávnění trestán a navíc k soudu dorazil s přesvědčením, že se vlastně tak nic moc nestalo, což dával i najevo. Ani tento rozsudek není pravomocný, protože obžalovaného nepodmíněný trest odnětí svobody vysloveně překvapil a ponechal si tedy lhůtu k odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: