Perličky požární


Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se vymkne z rukou, stává se, že se policie či soudy musejí zabývat i požáry a hlavně jejich příčinami. Tyto příčiny občas bývají kuriózní nebo je zajímavý alespoň jejich popis.

* * *

Černá při svlékání kouřila. Od nedopalku se poté vzňalo spodní prádlo – kalhotky a podprsenka velikosti č. 6. Požár později likvidovala nahá majitelka sama.

Požár odpadkového koše v pojišťovně zavinila odhozením zápalky pracovnice Opatrná.

Hasební zásah byl proveden dobře. Jedinou závadou zde bylo, že dobrovolný požární sbor neměl strojníka k PPS 8 a nikdo jiný neuměl uvést stroj do chodu. Vyhoření stodoly bylo proto účelnější

Vliv na rozšíření požáru měla ta skutečnost, že auto bylo značky Škoda a řídil ho Dr. Pyskatý.

Příčinou vzniku požáru bylo odhození nedopalku cigarety v místnosti pacientem, který zapadl do škvíry ložního prádla na sousední posteli.

Dotyčný si pochvaloval, jak mu kamna zničehonic dobře táhnou, ale nebyl se přesvědčit proč. Od spáry v komíně pak chytlo seno, půda a celý rodinný domek.

Blesk udeřil do jabloně, na které byl natažen silný drát ke stodole a uvázán pes Puňťa, po kterém sjel blesk do stodoly.

Zaměstnanci OSP upozorňovali domovníka Petrovského, že se v kině po dobu lepení podlahy nesmí kouřit. Toto si domovník vzal k srdci a každému nebezpečí vysvětloval. I truhlářům, kteří jsou nekuřáci. Zato domovník sám je silný kuřák, a tak si nějak automaticky chtěl zapálit. Vtom, jak škrtl, nastal tak silný výbuch, že tlak ho vyhodil i s dveřmi před kino. Aby bylo dílo dokonáno, po cestě do nemocnice se ještě sanitka s Petrovským v zatáčce obrátila na střechu, takže domovník byl nejen silně popálen, ale i potlučen.

Manželka majitele domku ráno vstala a zatápěla v kamnech, protože měla jít dojit do kravína. Aby urychlila práci, použila benzín. Po značném výbuchu se poté spekla barva na futrech dveří, takže nešly otevřít a dotyčná musela vyskočit oknem.

Z dalších průvodních jevů, které jsou pro proces samovznícení sena charakteristické, je výskyt nakyslého zápachu po praženém rostlinném materiálu, který je cítit před požárem. Tomuto průvodnímu jevu nebyl přikládám hlubší význam vzhledem k tomu, že v bezprostřední blízkosti je středisko JZD, odkud se někdy šíří prapodivné vůně.

Požár vznikl při srážce bouřek. Ke střetnutí došlo zrovna nad vesnicí. Zvláštní poznatky nebyly nalezeny, neboť hospodářské stroje byly silně ohořeny.

 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: