V ČR mi byl uložen zákaz řízení – můžu řídit v cizině?


V případě,že je na základě soudního rozhodnutí vydán zákaz řízení motorových vozidel a není odebrán řidičský průkaz, platí tento zákaz pouze pro Českou republiku?

To, že odsouzenému, kterému byl uložen zákaz řízení, nebyl odebrán řidičský průkaz, je chyba úředníků a vy tím navíc porušujete zákon.

Každý řidič, kterému byl uložen soudem nebo správním orgánem zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, je povinen nejpozději do pěti dnů od právní moci rozhodnutí, jímž mu byl zákaz uložen, odevzdat řidičský průkaz na příslušném městském úřadě. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku, za což může být znovu postižen nejen v přestupkovém řízení, ale soud to může v neprospěch odsouzeného zhodnotit v případě, kdy odsouzený bude žádat o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti po polovině tohoto trestu.

Podle silničního zákona (jako řidič byste ho měl znát) jste povinen odevzdat sám řidičský průkaz příslušnému městskému úřadu do pěti dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí, jímž byl uložen zákaz řízení. Zákaz činnosti ale platí od okamžiku, kdy nabyl právní moci odsuzující rozsudek nebo trestní příkaz, a to bez ohledu na to, jestli má odsouzený řidičský průkaz stále ve svém držení. Zákaz přitom platí obecně bez ohledu na státní území, takže odsouzený by mohl být stíhán  za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání  i tehdy, pokud by vozidlo řídil v zahraničí. Blíže k tomu viz článek Kde všude na vás dosáhne český trestní zákon.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: