Zaměstnavatel po mně chce výpis z rejstříku trestů


Dobrý den, 7. 11. 07 mi skončí zkušební doba podmíněného odsouzení. Současný zaměstnavatel po mě nyní žádá výpis z rejstříku trestů. Odůvodňuje to tím, že výpis je starý, jiný důvod nemá. V době kdy jsem k němu nastupoval jsem ještě záznam neměl (před 8 lety). Má na to právo a co to pro mě znamená? Jak se mám zachovat? Mám za to, že jsem se ve zkušební době osvědčil a mám možnost získat i lepší místo (lépe finančně ohodnocené a tím lepší možnost splácet dluhy, za které jsem byl odsouzen). V jakých případech může zaměstnavatel akceptovat můj záznam v RT do doby jeho výmazu? Děkuji za odpověď.  

Do doby, než soud rozhodne o vašem osvědčení, bude záznam o vašem odsouzení ve výpisu z rejstříku trestů stále uváděn. Po uplynutí zkušební doby bude soud různými dotazy (rejstřík trestů, zpráva z místa bydliště) zjišťovat, jestli jste žil řádně a poté v kladném případě rozhodne o vašem osvědčení. Pokud chcete tento proces urychlit, požádejte ihned po uplynutí zkušební doby o rozhodnutí o osvědčení. Vy sice žádat nemusíte, ale v takovém případě se může stát, že soud rozhodne třeba až za půl roku. Na otázku, jak se máte zachovat, nebudeme odpovídat, protože řešení konkrétních problémů je prací advokátů. Otázku, jestli zaměstnavatel vůbec může požadovat bez zjevného důvodu váš výpis z rejstříku trestů a zda by vás mohl nějak postihovat, pokud mu nevyhovíte, vám zodpoví advokát, případně odborová organizace, jste-li členem odborů. Rozhodně záznam v rejstříku trestů není důvodem k ukončení pracovního poměru, pokud se nejedná o odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody převyšujícímu 1 rok u všech úmyslných trestných činů, resp. půl roku u trestných činů spáchaných v souvislosti se zaměstnáním. To, zda získáte lepší místo pak je na rozhodnutí vašeho zaměstnavatele.

Dobrý den. Po x letech jsem získal zaměstnání, v té době jsem byl v soudním řízení v tresní věci. Nikdo se mi na tuto záležitost při příjmu neptal, stačil jim výpis z trestního rejstříku, který byl v té době ještě čistý. Za nějaký čas jsem měl soud, který mě potrestal menším podmíněným trestem. Nyní již uběhla lhůta podmínky, způsobenou škodu jsem zaplatil, žádný problém jsem po celou dobu neměl a byl jsem řádně zaměstnán a jsem v práci velmi dobře hodnocen. A teď nastává problém. Soud si zjišťuje mj. mé chování v zaměstnání. Pokud tak učiní, zaměstnavatel se samozřejmě dozví tímto zpětně o mém potrestání. Ve finále se tak může klidně stát, že ačkoliv jsem splnil všechny podmínky podmínečného odložení trestu a trest se jakoby navenek zahladí a v práci si mě pochvalují, může to být pro zaměstnavatele impuls k okamžitému zrušení pracovního poměru. To by pro mne mělo katastrofální následky. Otázka zní: Existuje nějaké východisko z téhle zamotané situace, nebo mi nic jiného než čekat na tu katastrofu nezbývá? Děkuji.  

Myslím, že se žádná katastrofa nemusí konat. Za prvé vůbec není jisté, že si soud bude vyžadovat informace od zaměstnavatele, dost soudů se dnes omezí jen na zjišťování toho, zda se podmíněně odsouzený ve zkušební době neopustil nějakého trestného činu nebo přestupku, a zprávu od zaměstnavatele nevyžadují. Pokud si soud zprávu od zaměstnavatele skutečně vyžádá, nebude tam pravděpodobně uvedeno, za co jste byl odsouzen. Zaměstnavatel sice asi pochopí, že jste odsouzen byl, ale rozhodně to není důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru ve smyslu § 55 zákoníku práce. Tam jsou důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele přesně vymezeny a rozhodně mezi ně nepatří podmíněné odsouzení za trestný čin. S největší pravděpodobností to pak ani není důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele. Důvodem k výpovědi by to bylo jen v případě, že bezúhonnost je podle zákona předpokladem pro výkon daného zaměstnání. Pokud ale nejste policista, soudce či něco podobného, tak by to neměl být problém. Navíc, jak uvádíte, zaměstnavatel je s vámi spokojen a vy (pokud jste se celou zkušební dobu choval slušně, budete mít za krátko rejstřík trestů zase čistý. Takže buďto můžete doufat, že soud se zaměstnavatele dotazovat nebude a váš zaměstnavatel se to tak nikdy nedoví, a nebo si o tom můžete se zaměstnavatelem promluvit a rozumně mu to vysvětlit. Možná se na vás bude zlobit, ale rozhodně vás nemůže „vyhodit“.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: