Znásilnění prokázáno nebylo, obžalovaný byl zproštěn obžaloby


Nedvězí – Dne 30.5. 2007 projednal Okresní soud v Semilech obžalobu na mladíka (1984) ze Semil, který byl obviněn z trestného činu znásilnění. Obžaloba mu konkrétně kladla za vinu, že dne 1.1. 2007 při oslavě Silvestra v Nedvězí u Semil přinutil násilím dívku (1985) k orálnímu sexu. 

Obžalovaný popřel, že by s poškozenou měl jakýkoliv intimní kontakt. Poškozená byla opilá, svou vlezlostí (sedala si cizím lidem na klín, objímala a osahávala je) obtěžovala více hostů večírku včetně obžalovaného a proto ji z oslavy vykázali. Poškozená skutečně z oslavy odešla, ale po chvíli se vrátila a obvinila obžalovaného ze znásilnění.

Poškozená popřela, že by byla opilá, jakož i to, že by kohokoliv obtěžovala. Uvedla, že obžalovaný ji před stodolou, kde oslava probíhala, chytil za ruce a odtáhl ji za stodolu, kde ji chytil za vlasy, donutil ji pokleknout a orálně ho sexuálně uspokojit. Byla z toho celá roztřesená, takže s kamarádkou odešla a přespala u ní a další den vše ohlásila policii.

Ze slyšených svědků se ke konkrétnímu jednání, kladenému obviněnému za vinu nedokázal vyjádřit. Všichni přítomní byli v té době pod vlivem alkoholu. Někteří potvrdili vlezlé chování obviněné, jiní zase potvrdili její značnou opilost včetně toho, že v opilosti upadla na zem. Svědek, v jehož domě poškozená spala, uvedl, že na poškozené nepozoroval žádné známky stresu, ráno po oslavě vstávala s úsměvem na rtech.

Znalec z oboru psychologie zjistil u poškozené menší mentální retardaci a výchovnou zanedbanost. Poškozená z tohoto důvodu má i problém s navazováním a udržením vztahů, což by podle znalce mohlo korespondovat s tvrzením, že se na zmíněném večírku snažila vehementně a vlezle seznamovat s ostatními. Poškozená netrpí zvýšenou lhavostí, ale má sklony ke konfabulacím, kterým poté je schopna i sama věřit.

Na místě údajného znásilnění nenalezla policie žádné stopy. Poškozená měla kalhoty umazané od bláta, nikoliv však na kolenou, ale na spodní části nohavic a na hýždích, což odpovídá tvrzení některých svědků, že poškozená v opilosti upadla.

Ve věci byl proveden též důkaz fyziodetekčním vyšetřením poškozené, známým spíše pod názvem „detektor lži“. Semilský soud se s tímto důkazem setkal poprvé. Při tomto vyšetření se v průběhu otázek a odpovědí sledují změny v organizmu poškozené, které mohou hovořit o zvýšené nervozitě vyslýchaného při odpovědích na jednotlivé konkrétní otázky. Tyto projevy se u poškozené projevili v několika zásadních otázkách a některé odpovědi poškozené byly navzájem protimluvné. Soud přesto, že s tímto způsobem vyšetření nemá žádné zkušenosti, považuje i výsledky tohoto vyšetření za hodnověrný důkaz, neboť závěry tohoto vyšetření odpovídají dalším provedeným důkazům, včetně psychologického posudku.

Po zhodnocení všech důkazů pak soud dospěl k závěru, že v žádném případě nebylo prokázáno, že se obžalovaný dopustil jednání kladeného mu za vinu, a proto byl obžaloby zproštěn. Rozsudek nabyl právní moci, obžalovaný i státní zástupce se vzdali odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: